Home / šport / Ostatné športy / Kubacki so zlatom a kariérnym úspechom v Seefelde, na strednom mostíku predbehol krajana Stocha

SEEFELD 1. marca (WebNoviny.sk) – Poľský skokan na lyžiach Dawid Kubacki si vybojoval zlatú medailu v piatkových individuálnych pretekoch mužov na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Rakúsku, hoci po prvom kole figuroval až na 27. mieste.

Čoskoro 29-ročnému rodákovi z Nowého Targu (nar. 12. marca 1990) na strednom mostíku HS-109 v Seefelde namerali v hustom snežení 93 a 104,5 metra, za čo získal v súčte výslednú známku 218,3 bodu.

Úspech Stocha a Krafta

Kubacki si pripísal svoj najväčší úspech v kariére, hoci na MS už raz stál na najvyššom stupienku – pred dvoma rokmi vo fínskom Lahti v súťaži družstiev na veľkom mostíku, k tomu mal aj bronz z tímovej súťaže na MS 2013 v talianskom Val di Fiemme.

Úspech poľských reprezentantov v takmer neregulárnych podmienkach podčiarkol druhým miestom Kamil Stoch, na krajana mal odstup 2,8 bodu. Trojnásobný olympijský víťaz sa na strieborný stupienok „katapultoval“ z 18. priečky po prvom kole.

Na radosť domácich priaznivcov obsadil tretiu priečku Rakúšan Stefan Kraft (214,8 b.), obhajca prvenstva z predchádzajúcich MS 2017 vo fínskom Lahti sa posunul na bronzovú pozíciu z 10. pozície po 1. kole.

Na nepopulárnom 4. mieste klasifikovali jeho krajana Philippa Aschenwalda (214,5 b.), piaty bol Richard Freitag (211,3 b.) a šiesty ďalší nemecký skokan Stephan Leyhe (210,6 b). Na MS 2019 zlatý na veľkom mostíku HS-130 v Innsbrucku Markus Eisenbichler z Nemecka obsadil 7. priečku (210,5 b.).

Náročné podmienky aj pre Kobajašiho

V Seefelde mali smolu skokani, ktorí boli po úvodných pokusoch v popredí priebežnej klasifikácie. Vo finálovom 2. kole bola vplyvom náročných podmienok ich nájazdová rýchlosť aj o 2,5 km/h nižšia ako pri skôr štartujúcich pretekároch. Doplatil na to aj líder 1. kola Rjoju Kobajaši z Japonska, ktorý skočil v 2. kole len 92,5 m a „prepadol“ sa až na konečnú 14. priečku (203,4 b.).

Druhý po prvom kole Karl Geiger z Nemecka obsadil napokon až 18. pozíciu (199,0 b.), senzačne tretí Žiga Jelar zo Slovinska sa po 87 metroch vo finále musel uspokojiť s 27. miestom (186,0 b.). Slovensko nemá medzi mužmi v skokanských súťažiach zastúpenie.

Urobili si poľský šampionát

Dawid Kubacki na MS vybojoval pre Poľsko triumf na strednom mostíku po dvanástich rokoch, v japonskom Sappore 2017 sa tešil Adam Malysz. Legendárny Malysz zvíťazil na svetovom šampionáte až tri razy na strednom mostíku – aj vo fínskom Lahti 2001 a v talianskom Val di Fiemme 2003. Kubacki je druhým Poliakom so zlatom na strednom mostíku v histórii.

„Po nevydarenom prvom kole a 27. mieste som sa chcel vo finále priblížiť k najlepším a ísť v celkovom poradí vyššie. To, že napokon budem zlatý a stáť na najvyššom stupienku, sa mi ani nesnívalo. Radosť mám pochopiteľne aj z toho, že Kamil (Stoch, pozn.) má tiež medailu, urobili sme si z toho poľský šampionát,“ vyjadril sa v prvej televíznej reakcii piatkový hrdina Kubacki.

MS 2019 v klasických lyžiarskych disciplínach

Seefeld (Rak.)

SKOKY NA LYŽIACH
Muži – individuálna súťaž na strednom mostíku HS-109 v Seefelde – piatkové výsledky: 1. Dawid Kubacki 218,3 bodu (93 m/104,5 m), 2. Kamil Stoch (obaja Poľ.) 215,5 (91,5 m/101,5 m), 3. Stefan Kraft 214,8 (93,5 m/101 m), 4. Philipp Aschenwald (obaja Rak.) 214,5 (91 m/103,5 m), 5. Richard Freitag 211,3 (93,5 m/103,5 m), 6. Stephan Leyhe (obaja Nem.) 210,6 (96,5 m/99 m)

Viac k témam: skoky na lyžiach
Zdroj: Webnoviny.sk – Kubacki so zlatom a kariérnym úspechom v Seefelde, na strednom mostíku predbehol krajana Stocha © SITA Všetky práva vyhradené.