Home / SVET / Prezident al-Bašír po protestoch rezignoval na funkciu predsedu vládnucej strany

Prezident al-Bašír po protestoch rezignoval na funkciu predsedu vládnucej strany

KÁHIRA 1. marca (WebNoviny.sk) – Sudánsky prezident Umar al-Bašír v piatok rezignoval na funkciu predsedu vládnucej strany po viac ako dvoch mesiacoch demonštrácií namierených proti jeho takmer 30-ročnej vláde.

Čelia stíhaniu za údajné vojnové zločiny

Podľa oficiálneho vyjadrenia prezident prenechal právomoci predsedu Strany Národného kongresu svojmu doterajšiemu zástupcovi Ahmedovi Harunovi, a to až do ďalšieho straníckeho kongresu.

Jeho dátum však nie je známy. Harun, rovnako ako al-Bašír, čelí stíhaniu za údajné vojnové zločiny v sudánskom regióne Dárfúr.

Rozpustil federálnu vládu

Protesty v krajine vyvolala ekonomická kríza, no ľudia neskôr začali volať po zosadení prezidenta, ktorý sa chopil moci v roku 1989 po vojenskom prevrate.

Al-Bašír vyhlásil minulý týždeň v piatok na rok výnimočný stav, rozpustil federálnu vládu a nahradil všetkých guvernérov predstaviteľmi armády.

Prezident tiež oznámil, že zatiaľ odkladá zmeny ústavy, ktoré by mu umožnili uchádzať sa o ďalšie funkčné obdobie. Zakázal tiež verejné zhromaždenia a udelil bezpečnostným silám rozsiahle právomoci.

Viac k témam: rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident al-Bašír po protestoch rezignoval na funkciu predsedu vládnucej strany © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bulharsko poskytne Ukrajine staršie systémy protivzdušnej obrany, pomôže aj s výcvikom pilotov pre stíhačky F-16

Súčasťou tejto pomoci je aj poskytnutie bulharského vzdušného priestoru pre výcvik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *