Home / SLOVENSKO / Odborníčka upozornila prezidentov B9, že ak obyvatelia neveria štátu, veria dezinformáciám

Odborníčka upozornila prezidentov B9, že ak obyvatelia neveria štátu, veria dezinformáciám

KOŠICE 1. marca (WebNoviny.sk) – Ak sa štát nestará o obyvateľov, sú náchylní veriť dezinformáciám. Prezidentov z deviatich východoeurópskych štátov, ktorí sa zišli vo štvrtok v Košiciach, na to upozornila riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli Miriam Lexmann.

Vo svojom vystúpení sa zamerala na dva aspekty dezinformácií. Najskôr na prijímanie a spracovanie informácií zo sociálnych sietí, a potom na samotnú manipuláciu a propagandu.

Sloboda slova nesmie byť ohrozená

„Vplyv sociálnych sietí rastie a spolu s nimi aj šírenie dezinformácií. To je spôsobené nielen nastavením týchto sietí, ale aj celým radom ďalších vplyvov. Z našich výskumov však môžeme jasne povedať, že existuje priama súvislosť medzi rastúcim strachom, sociálnymi a ekonomickými problémami, ktorým obyvateľstvo trpí a náchylnosťou veriť alebo nechať sa manipulovať či už faktickými alebo emocionálnymi dezinformáciami alebo propagandou,“ uviedla Miriam Lexmann, ktorá vystúpila pred prezidentmi Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Medzi návrhmi riešení Lexmann upozornila, že sloboda slova nesmie byt ohrozená opatreniami na elimináciu dezinformácií. Na druhej strane však toto právo musí byť garantované len človeku a nie robotom alebo klamným účtom na sociálnych sieťach. Miriam Lexmann upozornila, že často sa za riešenie strachu a sociálnych neistôt považuje vzdelanie.

Musí sa zmeniť prístup štátu

„Pravda je však taká, že iba vzdelanie – akokoľvek kvalitné, neumocní dôveru občanov v štát a jeho inštitúcie. Na to, aby vzrástla dôvera, sa musí zmeniť aj prístup štátu a jeho inštitúcií k občanovi,“ dodala Lexmann, ktorá pôsobí aj ako radca prestížneho akademického projektu dvoch britských univerzít Cambridge a University of Kent.

Prezidenti Bukureštskej deviatky prijali v Košiciach spoločnú deklaráciu. Uviedli v nej, že citlivo vnímajú hrozby, ktorým čelia jednotlivo alebo kolektívne napríklad z východu, ale aj hrozby súvisiace s novými technológiami.

Zároveň zdôraznili význam NATO a rovnako, že rôznym hrozbám musia čeliť spoločne. Prezidenti B9 diskutovali aj o situácii na Ukrajine, v oblasti Čierneho či Baltského mora a o aktivitách Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit prezidentov krajín B9 a generálneho tajomníka NATO v Košiciach

Viac k témam: krajiny Bukureštskej deviatky (B9)
Zdroj: Webnoviny.sk – Odborníčka upozornila prezidentov B9, že ak obyvatelia neveria štátu, veria dezinformáciám © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom ročníku Komunitných grantov Nadácie Veolia získalo finančnú podporu až deväť organizácií

O grant mohli tentoraz požiadať organizácie z Petržalky, z Dúbravky a z Podunajských Biskupíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *