Home / SLOVENSKO / Na diskusii o holokauste v Prešove prečítajú aj listy adresované Jozefovi Tisovi

Na diskusii o holokauste v Prešove prečítajú aj listy adresované Jozefovi Tisovi

PREŠOV 1. marca (WebNoviny.sk) – V pondelok 4. marca sa v Prešove uskutoční diskusné podujatie Dokumentačného strediska holokaustu pod názvom Ľudia píšu Tisovi… o židovskej otázke. Pôjde o čítanie z rukopisov a diskusiu pre študentov a verejnosť s americkou výskumníčkou žijúcou na Slovensku Madeline Vadkerty a jej hosťami.

Tisovi napísali tisíce listov

Ako Vadkerty uviedla, prenasledovanie židovského obyvateľstva na Slovensku, jeho následná deportácia a vraždenie patria dodnes k nedostatočne preskúmaným témam napriek tomu, že boli vynikajúco zdokumentované.

Teraz sú listy už staré a zažltnuté, ale uchovali si hlboko ľudský charakter a hovoria samostatnou rečou o dobe, v ktorej vznikali a o tom, ako totalita menila spoločnosť. V niektorých prípadoch sú poslednou stopou po osudoch ľudí, ktorí ich písali“.

V rokoch 1939 až 1945 napísali ľudia na Slovensku Jozefovi Tisovi tisíce listov, ktoré sa týkali slovenských Židov. Tieto listy dnes slúžia ako nemí svedkovia pohnutej doby nedávnych dejín Slovenska.

Listy sú plné dramatického napätia, emócií a obsahujú prekvapujúce myšlienkové pochody a pocity. Sú nesmierne zaujímavé, lebo ponúkajú nezvyčajný pohľad na prežívanie a zmýšľanie ľudí počas holokaustu,“ dodala.

Osudy pisateľov

Dokumentačné stredisko holokaustu ponúka na rôznych miestach na Slovensku sériu podujatí, na ktorých sa čítajú úryvky uvedenej korešpondencie a debatuje sa o výsledkoch výskumu Američanky Madeline Vadkerty, ktorá žije v Bratislave.

Predtým pôsobila ako výskumníčka v americkom Múzeu holokaustu vo Washingtone, kde skúmala listy adresované do prezidentskej kancelárie Jozefa Tisa a pátrala po osudoch ich pisateľov.

Listy dieťaťa aj tínedžerky

Besedy určené pre študentov, ale aj širokú verejnosť sa uskutočnia v Prešove v pondelok 4. marca o 9:00 najprv na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity na Ulici Biskupa Gojdiča a následne od 12:40 v priestoroch Hotelovej akadémie na Baštovej 32 v Prešove. Prezentácia trvá zhruba hodinu a pol. Vstup na podujatie je voľný.

Na prvom podujatí predstavíme listy, ktoré napísali mladí ľudia – 5-ročný chlapec z Prešova, 17-ročné dievča z Diviak nad Nitricou a 23-ročná žena z Piešťan. Na druhom stretnutí predstavíme výber listov od ľudí z Prešova, ale aj z iných miest,“ prezradila pre agentúru SITA Vadkerty.

Hosťami pondelkového prešovského podujatia sú historik Ivan Kamenec a novinárka Soňa Gyarfášová. Moderovať bude spisovateľ Peter Juščák. „Dúfam, že nový pohľad na holokaust na Slovensku vzbudí záujem o túto históriu, o konsekvencie antisemitizmu a extrémneho nacionalizmu a vytvorí priestor pre porozumenie a toleranciu,“ dodala Vadkerty.

Viac k témam: holokaust, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk – Na diskusii o holokauste v Prešove prečítajú aj listy adresované Jozefovi Tisovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pellegrini odcestuje na pracovnú cestu do Česka, stretne sa s predstaviteľmi senátu aj prezidentom Pavlom

Súčasťou zahraničnej cesty bude aj kladenie vencov na Národnom pamätníku na Vítkove a položenie kytice k pamätnej tabuli Alexandra Dubčeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *