Home / SVET / Pchjongjang spochybnil Trumpove slová o výsledkoch summitu vo vietnamskom Hanoji

Pchjongjang spochybnil Trumpove slová o výsledkoch summitu vo vietnamskom Hanoji

HANOJ 28. februára (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ponúkla vo štvrtok odlišnú interpretáciu výsledkov tohtotýždňového americko-severokórejského summitu od tej, s ktorou krátko predtým predstúpil pred verejnosť americký prezident Donald Trump.

Zrušenie sankcií

Zatiaľ čo šéf Bieleho domu uviedol, že summit vo vietnamskom Hanoji skrachoval preto, lebo severokórejský líder Kim Čong-un trval na tom, aby Američania kompletne zrušili sankcie proti KĽDR, Pchjongjang tvrdí, že Kim žiadal iba čiastočné zrušenie sankcií.

Na výmenu sa bol ochotný zaviazať k úplnej likvidácii najväčšieho severokorejského jadrového komplexu.

Nevyhľadáva konflikt

Ako v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v Hanoji vyhlásil severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, Kim Trumpovi ponúkal aj písomný záväzok, že KĽDR sa nadobro vzdá jadrových aj raketových testov. Washington „prepásol príležitosť, aká sa možno už viackrát nenaskytne,“ povedal šéf severokórejskej diplomacie.

Trump, ktorý predstúpil pred novinárov krátko po tejto tlačovke Severokórejčanov počas medzipristátia na Aljaške, sa k Riovým slovám priamo nevyjadril, a namiesto toho varoval nepriateľov USA, že jeho krajina investuje obrovské prostriedky do protiraketovej obrany a vyhrá akýkoľvek vojenský stret. „Amerika nevyhľadáva konflikt, ale ak nás prinútia brániť sa, budeme bojovať a zvíťazíme s veľkou prevahou,“ vyhlásil Trump.

Viac k témam: summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Pchjongjang spochybnil Trumpove slová o výsledkoch summitu vo vietnamskom Hanoji © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude sa Putin uchádzať o ďalšie znovuzvolenie? Vojna s Ukrajinou vraj bola potrebná ako lepidlo

Sedemdesiatjedenročný Putin už dvakrát využil svoj vplyv na zmenu ústavy, aby mohol teoreticky zostať pri moci až do svojich 80 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *