Home / SVET / Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír

Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír

aktualizované 27. február, 10:25

ISLAMABAD 27. februára (WebNoviny.sk) –  Pakistanské ozbrojené sily zadržiavajú dvoch indických pilotov z vojenského lietadla, ktoré vzdušné sily zostrelili nad pakistanskou časťou sporného regiónu Kašmír.

Armádny hovorca Asíf Ghafúr informoval, že jeden z pilotov je zranený a ošetrujú ho vo vojenskej nemocnici. Detaily o jeho stave ale neposkytol. Druhý pilot je vo väzbe. Ghafúr uviedol, že o oboch pilotov „sa dobre starajú“.

Vojaci strieľali do vzduchu

Pakistanské vzdušné sily zostrelili dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad pakistanským územím za Líniou kontroly – hranicou rozdeľujúcou Kašmír na pakistanskú a indickú časť. Jedno lietadlo dopadlo do pakistanskej časti Kašmíru, ďalšie spadlo v Indiou kontrolovanej časti regiónu.

Hovorca indických vzdušných síl Anupam Banerdží v Naí Dillí uviedol, že nemá informácie o pakistanskom vyhlásení.

Už skôr indickí policajti informovali, že sa v indickej časti Kašmíru zrútilo lietadlo indických vzdušných síl. Či si nehoda vyžiadala obete, nie je známe. V oblasti Bundam, kde sa lietadlo zrútilo, zasahujú hasiči. Podľa svedkov vojaci strieľali do vzduchu, aby odradili miestnych obyvateľov od približovania sa k miestu nehody.

Odvetu odmietajú

Pakistanské ministerstvo zahraničia v stredu krátko po vyhlásení armády oznámilo, že vzdušné sily vykonávajú letecké útoky z pakistanského vzdušného priestoru pri spornej kašmírskej hranici, ale nie je to „odveta za pretrvávajúcu indickú útočnosť“.

Ich cieľom je podľa rezortu zabránenie „stratám na životoch a vedľajším škodám“. Pakistan „nemá v úmysle eskaláciu, ale je plne pripravený, ak ho donútia k tejto paradigme,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Na indickej strane Kašmíru z preventívnych dôvodov dočasne uzavreli letisko v Šrínagare. Pakistanský úrad pre civilné letectvo pre napätie s Indiou uzavrel vzdušný priestor pre všetky komerčné lety.

Zostrelenie indických lietadiel prišlo niekoľko hodín po tom, čo Pakistan oznámil, že mínometné granáty, ktoré vystrelili indickí vojaci, zabili v Kašmíre šesť civilistov a ďalších zranili. Granáty zasiahli obec Kotli v pakistanskej časti Kašmíru a o život okrem iných pripravili aj deti.

Viac k témam: Kašmír, vojenské letectvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kyjev začal odstraňovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa

Ščors bol ukrajinský komunista, ktorý bojoval na strane sovietskej Červenej armády počas ukrajinskej vojny za nezávislosť v roku 1917.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *