Home / SVET / Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír

Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír

aktualizované 27. február, 10:25

ISLAMABAD 27. februára (WebNoviny.sk) –  Pakistanské ozbrojené sily zadržiavajú dvoch indických pilotov z vojenského lietadla, ktoré vzdušné sily zostrelili nad pakistanskou časťou sporného regiónu Kašmír.

Armádny hovorca Asíf Ghafúr informoval, že jeden z pilotov je zranený a ošetrujú ho vo vojenskej nemocnici. Detaily o jeho stave ale neposkytol. Druhý pilot je vo väzbe. Ghafúr uviedol, že o oboch pilotov „sa dobre starajú“.

Vojaci strieľali do vzduchu

Pakistanské vzdušné sily zostrelili dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad pakistanským územím za Líniou kontroly – hranicou rozdeľujúcou Kašmír na pakistanskú a indickú časť. Jedno lietadlo dopadlo do pakistanskej časti Kašmíru, ďalšie spadlo v Indiou kontrolovanej časti regiónu.

Hovorca indických vzdušných síl Anupam Banerdží v Naí Dillí uviedol, že nemá informácie o pakistanskom vyhlásení.

Už skôr indickí policajti informovali, že sa v indickej časti Kašmíru zrútilo lietadlo indických vzdušných síl. Či si nehoda vyžiadala obete, nie je známe. V oblasti Bundam, kde sa lietadlo zrútilo, zasahujú hasiči. Podľa svedkov vojaci strieľali do vzduchu, aby odradili miestnych obyvateľov od približovania sa k miestu nehody.

Odvetu odmietajú

Pakistanské ministerstvo zahraničia v stredu krátko po vyhlásení armády oznámilo, že vzdušné sily vykonávajú letecké útoky z pakistanského vzdušného priestoru pri spornej kašmírskej hranici, ale nie je to „odveta za pretrvávajúcu indickú útočnosť“.

Ich cieľom je podľa rezortu zabránenie „stratám na životoch a vedľajším škodám“. Pakistan „nemá v úmysle eskaláciu, ale je plne pripravený, ak ho donútia k tejto paradigme,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Na indickej strane Kašmíru z preventívnych dôvodov dočasne uzavreli letisko v Šrínagare. Pakistanský úrad pre civilné letectvo pre napätie s Indiou uzavrel vzdušný priestor pre všetky komerčné lety.

Zostrelenie indických lietadiel prišlo niekoľko hodín po tom, čo Pakistan oznámil, že mínometné granáty, ktoré vystrelili indickí vojaci, zabili v Kašmíre šesť civilistov a ďalších zranili. Granáty zasiahli obec Kotli v pakistanskej časti Kašmíru a o život okrem iných pripravili aj deti.

Viac k témam: Kašmír, vojenské letectvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Pakistan zostrelil dve indické vojenské lietadlá, ktoré preleteli ponad sporný región Kašmír © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Mobilizácia prebieha „podľa plánu“, ale nie je dostatok výcvikových zariadení, hovorí Zelenskyj

Ukrajinci už cvičia v rámci Ukrajinskej légie v Poľsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *