Home / SVET / Vo voľbách v Moldavsku vyhrali socialisti, vládna koalícia prišla o podporu pre korupciu

Vo voľbách v Moldavsku vyhrali socialisti, vládna koalícia prišla o podporu pre korupciu

KIŠIŇOV 25. februára (WebNoviny.sk) – V parlamentných voľbách v Moldavsku, ktoré sa konali v nedeľu, nezískala žiadna strana väčšinu hlasov. Výsledok tak môže bývalú sovietsku republiku, ktorá je rozdelená medzi prozápadné a proruské sily, uvrhnúť do politickej neistoty.

Podľa predbežných výsledkov, po sčítaní 98 percent hlasov, vo voľbách zvíťazila proruská Socialistická strana Moldavska s 31,35 percentami hlasov, zatiaľ čo proeurópska skupina ACUM získala 26,17 percenta hlasov. Vládnej Demokratickej strane Moldavska vyslovilo podporu 24 percent voličov.

Koalícia prišla o podporu pre korupciu

Voľby sa konali v čase, keď súčasná vládna koalícia vedená demokratmi prišla o podporu v dôsledku rozšírenej korupcie, narušenia demokracie a upadajúcej životnej úrovne obyvateľov. Na to, aby sa strany dostali do parlamentu, si potrebovali zabezpečiť šesť percent hlasov.

Zástupcov do 101-členného parlamentu na najbližšie štyri roky mohli voliť viac ako tri milióny oprávnených voličov. Volebná účasť bola podľa úradov niečo málo nad 49 percent.

Riziko predčasných volieb

Prezident Igor Dodon sa vyjadril, že v nadchádzajúcich mesiacoch hrozia ďalšie voľby. „Máme tu veľké riziko predčasných volieb,“ vyjadril sa, keď odvolil. Ak do 45 dní po vyhlásení oficiálneho výsledku poslanci nezostavia vládnu koalíciu, prezident zákonodarný zbor rozpustí a vyhlási nové voľby.

Voľby monitorovalo zhruba 340 pozorovateľov z 38 krajín. Dodon, ktorý so socialistami presadzuje príklon krajiny k Rusku, aj proeurópska líderka Maia Sandu z ACUM varovali pred demonštráciami, ak sa preukáže, že voľby poškodili podvody.

Viac k témam: parlamentné voľby v Moldavsku, predčasné voľby, Socialistická strana Moldavska
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo voľbách v Moldavsku vyhrali socialisti, vládna koalícia prišla o podporu pre korupciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V dôsledku ruských útokov ostalo viac ako 440 obcí bez dodávok elektrického prúdu, najhoršie je na tom Donecká oblasť

Tam ostalo bez prúdu 121 obcí, uviedlo ministerstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *