Home / SLOVENSKO / Turisti zničili v Slovenskom krase veľkú kolóniu netopierov, v jaskyni zapálili oheň

Turisti zničili v Slovenskom krase veľkú kolóniu netopierov, v jaskyni zapálili oheň

BRATISLAVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Nezodpovední turisti spôsobili túto zimu v jednej z jaskýň v Slovenskom krase zánik celej kolónie zimujúcich netopierov, ktorá pozostávala z približne 160 jedincov.

Pri obci Hrhov (okr. Rožňava) totiž nelegálne rozložili oheň v ústí jaskyne, čím zamorili dymom celý jaskynný priestor. Zánik kolónie zaznamenali ochranári zo Správy Národného parku Slovenský kras počas každoročného zimného sčítania netopierov v tamojších jaskyniach.

Najvzácnejšie zimujúce druhy

Ako uviedol odborník na netopiere Štefan Matis, najpočetnejším druhom netopiera v jaskyniach Slovenského krasu je aj počas tejto zimy večernica malá. U tohto druhu zaznamenali rekordný počet, až 74-tisíc jedincov. Dlhodobý pokles početnosti pozorujú u dvoch druhov – netopiera ostrouchého a uchane čiernej.

Najvzácnejšími zimujúcimi druhmi sú podkovár južný, podkovár veľký, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný. Celkovo tu odborníci zaznamenávajú výskyt až 20 druhov netopierov, čo predstavuje najbohatšiu druhovú skladbu v rámci jedného územného celku na Slovensku.

„Zimné sčítanie netopierov sa robí až do polovice marca a preto kontrola ďalších zimovísk ešte môže priniesť veľa zaujímavých poznatkov,“ konštatoval Matis na stránke národného parku.

Pravidelné sčítavanie netopierov

Odborníci kontrolujú každoročne okolo 100 vybraných jaskýň, priepastí a banských štôlní v Slovenskom krase, aby zistili druhové zloženie a početnosť netopierov.

Výsledky výskumu predstavujú pre odborníkov významné údaje nevyhnutné pre ochranu jednotlivých zimovísk a konkrétnych druhov netopierov. Sčítanie netopierov sa v Slovenskom krase v zimných mesiacoch pravidelne organizuje už od roku 1991.

Zimoviská netopierov na území Slovenského krasu patria medzi najvýznamnejšie na Slovensku a mnohé z nich majú dokonca až celoeurópsky význam. V Slovenskom krase sa nachádza viac ako 1300 jaskýň a priepastí, ktoré poskytujú ideálne podmienky na výskyt netopierov.

Viac k témam: netopier, Slovenský kras
Zdroj: Webnoviny.sk – Turisti zničili v Slovenskom krase veľkú kolóniu netopierov, v jaskyni zapálili oheň © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom ročníku Komunitných grantov Nadácie Veolia získalo finančnú podporu až deväť organizácií

O grant mohli tentoraz požiadať organizácie z Petržalky, z Dúbravky a z Podunajských Biskupíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *