Home / SVET / Haagsky tribunál bude rozhodovať o odvolaniach Karadžiča, za genocídu žiadajú doživotie

Haagsky tribunál bude rozhodovať o odvolaniach Karadžiča, za genocídu žiadajú doživotie

HAAG 22. februára (WebNoviny.sk) – Haagsky tribunál, ktorý prevzal nedoriešené prípady Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), oznámil, že rozhodne v prípade odvolaní v procese s Radovanom Karadžičom v marci.

Bývalého vodcu bosnianskych Srbov ICTY už v roku 2016 odsúdil na 40 rokov za mrežami za genocídu v Srebrenici, iné vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti z čias bosnianskej vojny v rokoch 1992 až 1995. Podľa prokuratúry by mal byť však Karadžič uznaný vinným z genocídy aj v ďalšom bode a žalobcovia preto preňho žiadajú doživotie.

Genocídy sa mal on a jeho jednotky dopustiť aj pri vyháňaní Chorvátov a moslimov z bosnianskych zemí, ktoré si nárokovali Srbi, v roku 1992.

Karadžičovi obhajcovia sa naopak dožadujú nového procesu, pretože podľa nich sa sudcovia počas predošlého procesu dopustili procedurálnych chýb. Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v piatok uviedol, že svoj verdikt vynesie 20. marca.

Viac k témam: genocída, Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu, MICT Mechanizmus pre medzinárodné trestné tribunály
Zdroj: Webnoviny.sk – Haagsky tribunál bude rozhodovať o odvolaniach Karadžiča, za genocídu žiadajú doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Útok na budovu v Chersone neprežilo päť vysokopostavených ruských predstaviteľov

Informovalo o tom ukrajinské Národné centrum odporu na platforme Telegram.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *