Home / SLOVENSKO / Je veľký predpoklad, že prezident Kiska môže byť obvinený v kauze KTAG, myslí si Lipšic

Je veľký predpoklad, že prezident Kiska môže byť obvinený v kauze KTAG, myslí si Lipšic

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Z odôvodnenia uznesenia pri obvinení konateľa spoločnosti KTAG vyplýva, že prezident Andrej Kiska, ktorý ju spoluvlastní, môže byť s veľkou dávkou pravdepodobnosti v tomto prípade neskôr obvinený.

Kiskova imunita

Pre médiá to povedal advokát Daniel Lipšic, ktorý sa ujal zastupovania firmy prezidenta a jej obvineného konateľa Eduarda K. Podľa Lipšica je v uznesení uvedené, že Kiska mal vedomosť, ako sa predmetné faktúry, pre ktoré bolo vznesené obvinenie, dávajú do účtovníctva.

„Z toho si myslím, že je veľký predpoklad prijať záver, že bude vznesené obvinenie,“ vyhlásil. Na sto percent však tento fakt podľa Lipšica zatiaľ nikto nevie.

Zároveň poukázal na to, že Kiska má, pokiaľ je vo funkcii prezidenta, imunitu. Proti obvineniu konateľa zároveň podali sťažnosť, kde uviedli, že konateľ konal nedbanlivostne.

Je podľa neho totiž veľa firiem, ktorým daňový úrad neuzná faktúry do nákladov. Keby mal každý takýto prípad byť stíhaný ako daňový podvod, podľa Lipšica by boli stíhané mnohé firmy.

Nie je dobré, keď sa politici súdia

Prezident na piatkovej tlačovej besede hovoril aj o vydieraní zo strany predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý sa od neho údajne dožadoval vymenovania za predsedu Ústavného súdu SR. Lipšic v tejto súvislosti uviedol, že Kiskovi pred niekoľkými týždňami radil podať trestné oznámenie.

„Ak sa niekto vyhráža problémami, vojnou, nepriamo aj trestným stíhaním, ak nebude niekam vymenovaný, to podľa mňa spĺňa všetky zákonné znaky trestného činu vydierania, dokonca aj v prísnejšej skutkovej podstate,“ povedal Lipšic.

Prezident však v piatok povedal, že nie je dobré pre situáciu v spoločnosti, keď sa politici súdia. Lipšic s týmto súhlasí pri trestnom čine ohovárania, vydieranie je však podľa neho „veľmi nebezpečný trestný čin“.

Pripomenul, že tlačová beseda prezidenta bola verejná, preto orgány činné v trestnom konaní majú zo zákona povinnosť konať, ak sa dozvedia o podozreniach o spáchaní trestného činu. „A teda to očakávam, že sa stane,“ uviedol.

Ako nejaká vendeta

Podľa Lipšica je momentálne predčasné zverejňovať prípadné dôkazy údajného vydierania, „aby sa podozrivá osoba nemohla pripraviť“. Dôkazy, ktorými disponuje prezident, sú však podľa neho pomerne jednoznačné a mohli by byť použité aj v prípade spoločnosti KTAG.

„Trestné stíhanie by nemalo byť využívané ako nejaká vendeta,“ zdôraznil s tým, že v priebehu obhajoby obvineného konateľa bude poukazovať na kontext, za akého bolo vznesené obvinenie.

Prezident Andrej Kiska na piatkovej tlačovej besede spojil obvinenie konateľa spoločnosti KTAG pre neoprávnené odpočty DPH s jeho neochotou vymenovať predsedu Smeru-SD Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu SR. Podľa Kisku ide o Ficovu pomstu a za obvinením je „staré vedenie NAKA, Kaliňák a Gašpar“.

Viac k témam: Kiska Travel Agency (KTAG), predseda strany Smer-SD, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Je veľký predpoklad, že prezident Kiska môže byť obvinený v kauze KTAG, myslí si Lipšic © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

58-ročný muž nezvládol rozchod so svojou priateľkou, prenasledoval ju a strpčoval jej život. Hrozí mu väzenie (foto)

Zvykol ju čakať na rôznych miestach po návrate z práce a vulgárne jej nadával.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *