Home / SLOVENSKO / O budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku rozhodujeme dnes

O budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku rozhodujeme dnes

BRATISLAVA 22. februára 2019 (WBN/PR) – Automobilový priemysel patrí medzi najvýznamnejšie odvetvia na Slovensku. Jeho terajšie výsledky sú veľmi dobré, pre ich udržateľnosť však potrebujeme vytvoriť podmienky pre budúcnosť a ďalší rozvoj. Naše ambície sú v tomto smere veľmi veľké. Ako sú však na tom naše kondície?

Zväz automobilového priemyslu SR dlhodobo varuje pred reálnymi rizikami vo vývoji hospodárstva a automobilového priemyslu. Zadefinovali sme opatrenia na odstránenie hlavných prekážok jeho trvalo udržateľného rozvoja. Vieme, čo treba urobiť, no nesmieme to nechávať na zajtra, ani pozajtra. Je nutné konať okamžite. Dnes totiž rozhodujeme o tom, čo sa bude na Slovensku diať v horizonte piatich až siedmich rokov. Nové trendy sa nedajú zastaviť. Jasne smerujeme k elektromobilite, potrebe výrazného znižovania emisií a k novým formám mobility. Ak na tieto trendy nezareagujeme dnes, o sedem rokov už Slovensko nebude patriť k lídrom v európskom automobilovom priemysle, čo bude mať negatívne následky na ekonomiku a počet pracovných miest.

Počas prvého spoločného stretnutia v novembri 2017 sme pomenovali opatrenia na riešenie akútneho nedostatku pracovnej sily a jej nedostatočnej kvalifikácie generovanej vzdelávacím systémom. Mnohé veci sa síce pohli dopredu, no stále nie sú ukončené. Priemysel potrebuje výrazné zrýchlenie dynamiky prijímaných opatrení.

Dnes sme o týchto témach opäť rokovali s predsedom vlády a zodpovednými ministrami. Upozornili sme na negatívne ovplyvňovanie podnikateľského prostredia na Slovensku bez predchádzajúcej diskusie so sociálnymi partnermi a analýzy dopadov na priemysel. Medzi vážne prekážky patria rýchly a nepredvídateľný nárast nákladov zamestnávateľov, nestabilita a slabá predvídateľnosť podnikateľského prostredia, ktoré zapríčiňujú nižší záujem investorov o Slovensko. Tento trend treba zvrátiť.

Hovorili sme o tom, že potrebujeme kvalifikovanú pracovnú silu, ktorej príprava sa začína už na škole, podporu výskumu, vytváranie podmienok na činnosti spojené s nakladaním s odpadmi a ochranou životného prostredia. Oceňujem, že dnešné rokovanie bolo konštruktívne a jeho výsledkom sú konkrétne zadania pre jednotlivých ministrov. Očakávame uznesenie vlády, ktoré by podľa prísľubu  predsedu vlády malo byť k dispozícii do 14 dní. Veríme, že úlohy z uznesenia budú zrealizované v krátkom čase.

Vzhľadom na revolučné zmeny v automobilovom priemysle je potrebná systémová podpora budovania infraštruktúry pre elektromobilitu a podpora nákupu elektromobilov alebo vozidiel s alternatívnymi pohonmi. Na tomto sme sa zhodli aj počas dnešného rokovania a je to obsiahnuté v akčnom pláne elektromobility.

Dohodli sme sa na pravidelných stretnutiach v otvorenom dialógu, počas ktorých chceme vyhodnocovať realizované úlohy a robiť pravidelný odpočet pripravovaného uznesenia vlády.

Tieto kroky sú nevyhnutné pre budúcnosť priemyslu na Slovensku.

Viac k témam: automobilový priemysel, ZAP SR, Zväz automobilového priemyslu SR
Zdroj: Webnoviny.sk – O budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku rozhodujeme dnes © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Podvodníci opäť úradujú, cielia na seniorov. Na čo si treba dať pozor?

Podvodníci kontaktujú svoje obete telefonicky, pričom sa vydávajú za falošných policajtov a pod vymyslenou legendou o páchateľoch trestnej činnosti, ktorí vás sledujú a chcú vás pripraviť o úspory, ponúkajú pomoc s riešením tejto situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *