streda , 29 januára 2020
Home / EKONOMIKA / Ekonomika Veľkej Británie smeruje k stagnácii, jej rast zabrzdil sektor služieb

Ekonomika Veľkej Británie smeruje k stagnácii, jej rast zabrzdil sektor služieb

LONDÝN 5. februára (WebNoviny.sk) – Ekonomika Veľkej Británie v úvode roka smerovala k stagnácii. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, o ktorom informovala v utorok agentúra IHS Markit.

Jej zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý mapuje aktivitu v spracovateľskom priemysle, stavebníctve aj v službách, v januári klesol na 50,3 bodu z decembrovej úrovne 51,5 bodu.

Udržal sa iba tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity od poklesu. Brzdou rastu bol sektor služieb, ktorý je v hospodárstve krajiny rozhodujúci. Nové objednávky v sektore sa prepadli najnižšie od júla 2016, kedy britskí voliči odhlasovali vystúpenie krajiny z Európskej únie.

Veľká Británia má opustiť Európsku úniu k 29. marcu. Zatiaľ však nie je isté, za akých podmienok sa odchod uskutoční, nakoľko dohodu, ktorú s európskym spoločenstvom vyrokovala premiérka Theresa Mayová, minulý mesiac presvedčivou väčšinou zamietol britský parlament.

Viac k témam: brexit, Európska únia, priemysel, stavebníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Ekonomika Veľkej Británie smeruje k stagnácii, jej rast zabrzdil sektor služieb © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rodič môže poberať ošetrovné aj na zdravé dieťa. Kto ho však môže získať?

Podmienkou však je uzatvorenie školy alebo predškolského zariadenia na základe rozhodnutia príslušných orgánov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *