Home / SLOVENSKO / Karanténna stanica v Trebišove bude mať nového prevádzkovateľa

Karanténna stanica v Trebišove bude mať nového prevádzkovateľa

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Prevádzkovateľ karanténnej stanice v Trebišove, ktorého ochranári obviňujú z týrania zvierat, vypovedal mestu ku koncu roku zmluvu.

Mesto Trebišov preto uzavrie novú zmluvu na poskytovanie služieb spojených s odchytom túlavých zvierat s partnerom, ktorý vzíde z verejného obstarávania. Agentúru SITA o tom informovala kancelária primátora Trebišova, podľa ktorej karanténnu stanicu prevádzkovala firma Veterinárius.

Počas celého obdobia, odkedy má mesto uzatvorenú zmluvu s vyššie uvedenou spoločnosťou, sme nezaznamenali žiaden podaný podnet alebo oznam od občanov o týraní zvierat umiestnených v karanténnej stanici,“ uviedla kancelária primátora. Trebišov má uzatvorenú Zmluvu o úschove odchytených zvierat so spoločnosťou Veterinárius od roku 2009, pričom odchyt túlavých psov robia príslušníci mestskej polície.

Katastrofálna situácia

Ochranári zvierat už podali podnet na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Trebišov ako aj na Komoru veterinárnych lekárov na prešetrenie podľa nich katastrofálnej situácie, ktorá panuje v karanténnej stanici v Trebišove. Prípadom podozrenia na týranie zvierat sa zaoberá iniciatíva Zvierací ombudsman a Združenie za práva zvierat.

Ochranári tvrdia, že koterce pre psov sú v katastrofálnom stave a špinavé, búdy sú rozpadnuté. Kŕmiť psov chodí každý druhý deň len jedna dobrovoľníčka z miestneho občianskeho združenia. Psy nie sú očkované, čipované ani ošetrené, čo si vyžaduje novela veterinárneho zákona platná od septembra.

Mestská karanténna stanica v Trebišove je skôr koncentračný tábor,“ uviedla predsedníčka Združenia za práva zvierat Diana Truchlíková. Dodala, že ochranári na základe zistených skutočností a fotografií z mestskej karanténnej stanice Trebišov trvajú na riadnej kontrole veterinárnou správou a vyvodení dôsledkov voči prevádzkovateľovi.

Povinnosti prevádzkovateľa

Kancelária primátora Trebišova vysvetlila, že prevádzkovateľ karanténnej stanice musí podľa zmluvy s mestom prevziať od polície uhynuté alebo nájdené psy a mačky. V prípade uhynutých zvierat musí zabezpečiť likvidáciu tiel.

Zvieratá musí dať veterinárne ošetriť, v prípade potreby im zabezpečiť liečbu. Musí sa im tiež postarať o stravu a pitnú vodu. „Mesto Trebišov uhrádza prevádzkovateľovi náklady na prevádzku útulku vo výške 12-tisíc eur ročne,“ uzavrela kancelária primátora.

Viac k témam: týranie zvierat, útulok, Združenie za práva zvierat, zvierací ombudsman
Zdroj: Webnoviny.sk – Karanténna stanica v Trebišove bude mať nového prevádzkovateľa © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ficov atentátnik Juraj Cintula putuje do väzby, sudca sa stotožnil s návrhom prokurátorky (video+foto)

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu neprijal písomný sľub obvineného.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *