Home / šport / Ostatné športy / Video: Simone Bilesová je už najúspešnejšia športová gymnastka v histórii majstrovstiev sveta

DAUHA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Simone Bilesová z USA je už najúspešnejšia športová gymnastka v histórii majstrovstiev sveta. Dvadsaťjedenročná rodáčka z Columbusu v štáte Ohio si vybojovala v piatkovom finále zlatú medailu v preskoku na MS 2018 v katarskej Dauhe.

Rekordný trinásty kov

Pre Texasanku Bilesovú je to rekordný trinásty kov najcennejšieho odlesku na svetových šampionátoch, dvanásť má v zbierke bývalý sovietsky a neskôr i bieloruský reprezentant Vitalij Ščerbo.

V Dauhe získala štvornásobná olympijská víťazka z brazílskeho Ria de Janeiro 2016 Bilesová už štyri medaily (3 – 1 – 0): triumfovala vo viacboji, bola súčasťou „zlatého“ amerického družstva žien a v piatok okrem primátu v preskoku pridala aj striebro na bradlách – musela sa skloniť len pred 18-ročnou Belgičankou Ninou Derwaelovou.

Famózna iba 142 cm vysoká Bilesová môže bilanciu na MS 2018 ešte zlepšiť, pri sobotňajšom vyvrcholení šampionátu – zostávajúcich finálových súťažiach na jednotlivých náradiach – bude mať najvyššie ambície aj na kladine a v prostných. V rámci piatkového finále zaujala aj 43-ročná Oksana Chusovitinová z Uzbekistanu, ktorá obsadila 4. miesto v preskoku (14,300 b.), skončila iba krôčik od pódiového umiestnenia.

Favorizovaný Grék obhájil prvenstvo

V kategórii mužov sa zo zlatej medaily v prostných tešil Rus Artur Dalalojan, ktorý odsunul na druhú priečku obhajcu prvenstva z predchádzajúcich MS 2017 v kanadskom Montreale Kenza Širaia z Japonska. Dvadsaťdvaročný Dalalojan po triumfe vo viacboji získal už druhý primát na šampionáte v Dauhe, k tomu bol aj členom „strieborného“ ruského družstva.

Rovnakú bilanciu 2 – 1 – 0 ako Dalalojan má na MS 2018 aj Číňan Siao Žuo-tcheng – zvíťazil v piatkovom finále na koni s držadlami, v tímovej súťaži bral s reprezentačnými kolegami zlato a bol druhý vo finále šesťboja.

Na kruhoch dominoval favorizovaný Grék Eleftherios Petrounias, ktorý obhájil prvenstvo z vlaňajšieho svetového šampionátu v Montreale. Slovensko v Dauhe nemá vo finále zastúpenie, najlepším umiestnením pre SR bolo 13. miesto Slavomíra Michňáka v kvalifikácii na koni s držadlami.

Majstrovstvá sveta 2018 v športovej gymnastike v katarskej Dauhe

piatok

Finále na jednotlivých náradiach (postúpilo tam osem najlepšie ohodnotených gymnastov /gymnastiek/ z kvalifikácie, maximálne však dvaja /dve/ z jednej krajiny):

MUŽI:
Prostné: 1. Artur Dalalojan (Rus.) 14,900 bodu, 2. Kenzo Širai (Jap.) 14,866, 3. Carlos Edriel Yulo (Fil.) 14,600, …v kvalifikácii: 84. Slavomír Michňák (SR) 13,300 – nepostúpil do finále
Kôň s držadlami: 1. Siao Žuo-tcheng (Čína) 15,166, 2. Max Whitlock (V. Brit.) 15,166, 3. Lee Chih Kai (Taiw.) 14,966, …v kvalifikácii: 13. Slavomír Michňák (SR) 13,333 – nepostúpil do finále
Kruhy: 1. Eleftherios Petrounias (Gréc.) 15,366, 2. Arthur Zanetti (Braz.) 15,100, 3. Marco Lodadio (Tal.) 14,900, …v kvalifikácii: 141. Slavomír Michňák (SR) 12,200 – nepostúpil do finále

ŽENY:
Preskok: 1. Simone Bilesová (USA) 15,366 bodu /priemer z dvoch skokov/ (prvý skok: 15,266, druhý skok: 15,466), 2. Shallon Olsenová (Kan.) 14,516 (prvý skok: 14,600, druhý skok: 14,433), 3. Alexa Morenová (Mex.) 14,508 (prvý skok: 14,600, druhý skok: 14,416)
Bradlá: 1. Nina Derwaelová (Belg.) 15,200, 2. Simone Bilesová (USA) 14,700, 3. Elisabeth Seitzová (Nem.) 14,600, …100. Chiara Bunceová 11,833, 104. Viktória Vydúreková 11,766, 172. Veronika Valaštiaková (všetky SR) 9,500 – nepostúpili do finále

Viac k témam: Artur Dalalojan, majstrovstvá sveta, Simone Bilesová, Slavomír Michňák, Vitalij Ščerbo
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Simone Bilesová je už najúspešnejšia športová gymnastka v histórii majstrovstiev sveta © SITA Všetky práva vyhradené.