utorok , 25 februára 2020
Home / EKONOMIKA / Zdravotníctvo / Ministerstvo financií pochová ambulantný sektor, kritizujú súkromní lekári Kažimírov návrh rozpočtu

Ministerstvo financií pochová ambulantný sektor, kritizujú súkromní lekári Kažimírov návrh rozpočtu

BRATISLAVA 10. októbra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo financií pochová ambulantný sektor, varoval prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Marián Šóth na utorkovej tlačovej besede.

Rozpočet pre zdravotníctvo na rok 2019 je podľa neho nedostatočný, podľa ministra financií Petra Kažimíra a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej má byť najvyšší v histórii.

Podľa ministerstva zdravotníctva ide o nárast o 6, 22 %. Prezident ASL však tvrdí, že z návrhu vyplýva nárast len o 5,57 percenta.

Peniaze nejdú do ambulantného sektora

Výška poistného plateného štátom na verejné zdravotné poistenie je napriek vysokému rozpočtu nízka, platby za poistencov štátu sú podľa šéfa ASL menej ako 3 % z vymeriavacieho základu.

Historicky najvyšší objem financií podľa neho nesmeruje do ambulantného sektora. Pri výdavkoch na ambulantnú zdravotnú starostlivosť je len nepatrný nárast. Šóth upozorňuje, že rozpočet nezohľadňuje reálne potreby ambulantného sektora.

Pokiaľ tento trend nezastavíme, dôjde tak k ďalšiemu zhoršeniu dostupnosti, ale aj kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti pre občana SR,” varoval prezident ASL.

Nedostatok ambulantných lekárov

Problémom je tiež nedostatok ambulantných lekárov. Mnohí ordinujú aj na dôchodku a nevedia za seba nájsť náhradu.

Napríklad v Petržalke podľa Šótha stále pracujú lekári vo veku od 69 do 74 rokov. Preto je potrebné vytvoriť také podmienky, ktoré umožnia kompenzovať nedostatok lekárov vyšším počtom ostatného zdravotného personálu, teda sestier a praktických sestier, uviedol.

Z tohto dôvodu požadujeme zvýšenie prostriedkov kalkulovaných pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť o 20 % oproti roku 2018,” povedal prezident ASL. Podľa neho by každá ambulancia potrebovala o 1 000 eur viac. “Žiadame v rozpočte na rok 2019 stanoviť celkovú výšku poistného plateného štátom na verejné zdravotné poistenie za poistencov štátu vo výške zodpovedajúcej minimálne 5 % z vymeriavacieho základu,” dodal.

Reakcia ministerstva zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na tlačovú besedu ASL uviedlo, že kvôli tomu, aby sa finančné prostriedky reálne dostali na výplatné pásky ambulantných sestier, bude iniciovať podpis memoranda, ktoré by podpísali zdravotné poisťovne a zástupcovia ambulantných poskytovateľov. Jeho obsahom bude, aby finančné prostriedky skutočne vyplatili sestrám, uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

“V budúcom roku pôjde do ambulantnej zdravotnej starostlivosti iba na zvýšenie miezd o vyše 50 mil. eur viac ako v tomto roku. Táto suma zahŕňa napríklad aj ambulantnú pohotovostnú službu, ale aj záchrannú zdravotnú službu,” dodala hovorkyňa.

Podľa nej ministerstvo pracuje na novom Katalógu zdravotných výkonov, čo v praxi prinesie komplexné precenenie výkonov v ambulantnej sfére, MZ tiež prehodnocuje siete ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Aj tieto kroky prinesú podľa Eliášovej do ambulantného sektora viac peňazí.

Viac k témam: Andrea Kalavská, ASL Asociácia súkromných lekárov, Marián Šóth, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo financií pochová ambulantný sektor, kritizujú súkromní lekári Kažimírov návrh rozpočtu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Univerzitná nemocnica v Bratislave plánuje zamestnať desiatky zdravotníkov z Ukrajiny

Začiatkom tohto roka UNB v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR spustili pilotný projekt náboru pomocného personálu na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *