Home / šport / Ostatné športy / Aktualizované: Slovenskej K4 na európskom šampionáte v Belehrade unikol bronz o 1,4 sekundy

aktualizované: 10. júna 13:08

BELEHRAD 10. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský štvorkajak v zložení Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka obsadil 6. miesto v nedeľňajšom predpoludňajšom A-finále na 500 metrov na majstrovstvách Európy v rýchlostnej kanoistike v srbskom Belehrade.

Po hladkom postupe z 2. priečky v piatkovom II. rozjazde Slováci v K4 na olympijskej päťstovke napokon nevystúpili na medailové stupne a časom 1:21,376 min uzatvárali elitný poltucet. Na bronz maďarského kvarteta im chýbalo 1,437 sekundy. Zlato získalo Španielsko, striebro patrí Nemecku.

Bottek a Gelle mali na dosah medailu na ME v rýchlostnej kanoistike, Rusnák skončil tretí v B-finále

Rovnako na 6. mieste finišovali v nedeľu aj Peter Gelle a Adam Botek na 500 m. Víťazi tejto disciplíny z nedávneho Svetového pohára v nemeckom Duisburgu tentoraz vo finále nestačili na päť lodí, za Rusmi Jurijom Postrigajom a Vasilijom Pogrebanom, resp. Španielmi Marcusom Walzom a Rodrigom Germadem (obe posádky boli zhodne strieborné) zaostali o 1,455 s.

Zlato putuje do Maďarska zásluhou Milána Mozgiho a Tamása Somorácza (1:27,500). Botekovi a Gellemu o deň skôr v Belehrade o kúsok ušla medaila na dvojnásobnej trati K2 1000 m, keď za Španielmi Franciscom Cubelosom a Iňigom Peňom na treťom mieste zaostali o 90 tisícin sekundy.

Zlato si odnáša Kozáková

V K1 žien na 500 metrov si Ivana Mládková vybojovala 7. miesto. Dvojnásobná finalistka z vlaňajších majstrovstiev sveta v českých Račiciach sa v srbskej metropole prebojovala v piatok z I. rozjazdy ako aj II. semifinále do nedeľňajšieho A-finále kajakárok z tretej pozície, medaila však v kvalitnej konkurencii bola privysoko.

Mládková zaostala za bronzovou Poľkou Annou Pulawskou o 1,707 sekundy, zlato získala favorizovaná Maďarka Danuta Kozáková. Aj v ženskej C2 sa tešili Maďarky, uspela dvojica Virág Ballová, Kincsö Takácsová, v K2 zvíťazili Francúzky Manon Hostensová a Sarah Guyotová.

Rusnák až trinásty

Kanoista Matej Rusnák obsadil konečné 13. miesto v disciplíne C1 na 500 metrov. V nedeľňajšom B-finále dopádloval do cieľa štvrtý, s odstupom 3,025 sekundy na Bulhara Angela Kodinova. Na kilometrovej trati skončil Rusnák v sobotu na 12. priečke.

Zlatú medailu v tejto disciplíne si na 500 m vybojoval Martin Fuksa z Česka, ktorý triumfoval v sobotu aj na dvojnásobnej trati. Jeho krajan, kajakár Jozef Dostál, zvíťazil v K1 na 500 metrov. V C2 nechali Rumuni Leonid Carp a Victor Mihalachi za sebou všetkých súperov v belehradskom finále a radovali sa z prvenstva.

Majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike

Belehrad

500 m
C1 muži – A-finále: 1. Martin Fuksa (ČR) 1:47,404, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:47,659, 3. Oleg Tarnovskij (Mold.) 1:48,454
C1 muži – B-finále: 1. (celkovo 10.) Angel Kodinov (Bul.) 1:51,265, …4. (13.) Matej Rusnák (SR) 1:54,290
C2 muži – A-finále: 1. Leonid Carp, Victor Mihalachi (Rum.) 1:38,165, 2. Pavel Petrov, Michail Pavlov (Rus.) 1:38,945, 3. Dmytro Jančuk, Taras Miščuk (Ukr.) 1:38,985
K1 muži – A-finále: 1. Jozef Dostál (ČR) 1:36,398, 2. Oleg Kucharyk (Ukr.) 1:37,333, 3. Fernando Pimenta (Portug.) 1:37,393
K2 muži – A-finále: 1. Milán Mozgi, Tamás Somorácz (Maď.) 1:27,500, 2. Marcus Walz, Rodrigo Germade (Šp.) a Jurij Postrigaj, Vasilij Pogreban (Rus.) obe lode 1:27,630,…6. Peter Gelle, Adam Botek (SR) 1:29,085
K4 muži – A-finále: 1. Španielsko (Saúl Craviotto, Cristian Toro, Marcus Walz, Rodrigo Germade) 1:18,559 min, 2. Nemecko (Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke) 1:18,573, 3. Maďarsko (Sándor Tótka, Péter Molnár, Miklós Dudás, István Kuli) 1:19,939, …6. Slovensko (Erik Vlček, Csaba Zalka, Juraj Tarr, Tibor Linka) 1:21,376

K1 ženy – A-finále: 1. Danuta Kozáková (Maď.) 1:47,742, 2. Volga Chudenková (Biel.) 1:48,762, 3. Anna Pulawská (Poľ.) 1:50,518, …7. Ivana Mládková (SR) 1:52,225
K2 ženy – A-finále: 1. Manon Hostensová, Sarah Guyotová (Fr.) 1:39,257, 2. Erika Medveczká, Tamara Csipesová (Maď.) 1:39,447, 3. Hermien Petersová, Lize Broekxová (Belg.) 1:40,412
C2 ženy – A-finále: 1. Virág Ballová, Kincsö Takácsová (Maď.) 1:55,678, 2. Nadežda Makarčanková, Volga Klimovová (Biel.) 1:56,238, 3. Irina Andrejevová, Olesia Romašenková (Rus.) 1:56,987

Viac k témam: Erik Vlček, Juraj Tarr, majstrovstvá Európy v rýchlostnej kanoistike, rýchlostná kanoistika, Tibor Linka
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Slovenskej K4 na európskom šampionáte v Belehrade unikol bronz o 1,4 sekundy © SITA Všetky práva vyhradené.