utorok , 26 mája 2020
Home / KULTÚRA / Film a TV / Film Čiara ovládol odovzdávanie cien Slnko v sieti, padol aj odkaz premiérovi

Film Čiara ovládol odovzdávanie cien Slnko v sieti, padol aj odkaz premiérovi

BRATISLAVA 7. apríla (WebNoviny.sk) – Odovzdávanie národných cien Slnko v sieti Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) ovládol krimitriler Čiara, ktorý zároveň s trinástimi nomináciami vládol zoznamu kandidátov.

Čiara získala najväčší počet ocenení

Snímku režiséra Petra Bebjaka a producentky Wandy Adamík Hrycovej vyhlásili za najlepší film a triumfovala aj v ďalších piatich kategóriách – Najlepšia filmová réžia (Peter Bebjak), Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Tomáš Maštalír), Najlepšia filmová hudba (Slavo Solovic), Najlepší filmový zvuk (Viktor Krivosudský) a Najlepší filmový strih (Marek Kráľovský).

„Ja som strašne šťastná, veľmi pekne ďakujem Akadémii za túto cenu, neuveriteľne si ju vážim. Chcela by som sa z tohto miesta poďakovať aj svojej rodine, ktorá za posledné štyri roky prežila so mnou úplné šialenstvo, chcem poďakovať svojej mame, otcovi, manželovi, mojim úžasným trom deťom a musím z tohto miesta poďakovať najúžasnejšiemu tvorivému tímu, ktorý som okolo seba mala, s ktorým som mala tú česť pracovať, Peter Bebjak, režisér, Martin Žiaran, najúžasnejší kameraman, Peter Balko, scenárista,

strašne veľa ste ich tu dnes videli, či už s touto cenou v rukách alebo medzi nominovanými. Ten film je taký dobrý len preto, že oni sú dobrí, a pretože sú profesionáli. Lebo, pán premiér, na odbornosti záleží! Ďakujem,“ poznamenala vo svojej reči Hrycová.

Odporúčame:
Cudzincom nesmieš nikdy veriť!

Vďaku za ocenenie vyjadril aj Tomáš Maštalír. „Som vďačný, že som mohol byť členom tímu, ktorý vznikol pri filme Čiara. Nemyslím si, že bez kohokoľvek z toho filmu by bol ten film taký, aký je. Za ten tím a za jeho vznik nesie asi najväčšiu zodpovednosť Wanda, ktorej patrí obrovská vďaka, a takisto režisér, ktorý mi dal dôveru, že to nejako so mnou zvládne. Slovenskému filmu želám, aby mala ASFK aj po ďalšie roky z čoho vyberať,“ povedal herec.

Úspešná bola aj Piata loď

Tri ceny získala dráma Piata loď, pričom akademici ocenili kameramanku Denisu Buranovú, scenár Marka Leščáka a Ivety Grófovej a tiež štvoricu Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král a Iva Němcová v kategórii Najlepší architekt – scénograf.

Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzala Zuzana Kronerová za úlohu Hany vo filme Baba z ľadu a trofeje za vedľajšie roly získali Judit Bárdos (Out) a Robert Roth (Nina).

„Netušila som, že sa to stane. Vrúcne ďakujem SFTA, ďakujem scenáristovi a režisérovi Bohdanovi Slámovi, veľmi pekne ďakujem strihačovi Janovi Danielovi, kameramanovi Marekovi Divišovi a všetkým mojim fantastickým kolegom,“ poďakovala Kronerová.

Ocenili aj výnimočný prínos kinematografii

Najlepším dokumentárnym filmom je Diera v hlave režiséra Roberta Kirchhoffa a za najlepší animovaný film vyhlásili titul Ocko hrdina (Websterovci) v réžii Kataríny Kerekesovej. Divácku cenu Slnko v sieti získalo Spievankovo a kráľovná Harmónia režisérky Diany Novotnej.

Počas galavečera odovzdali aj ceny za výnimočný prínos slovenskej kinematografii, ktoré si prevzali filmoví architekti Viliam Gruska a Roman Rjachovský.

„Táto udalosť má v sebe pre mňa osobne aj zvláštnu, veľmi významnú a milú pridanú hodnotu. Dostávam toto Slnko v sieti v priestore, v ktorom sa už pred rokmi stavali dekorácie k televíznym filmom a inscenáciám, mnohé aj podľa mojich návrhov. Spolupracoval som tu na takých skvostoch svetovej literatúry ako Mário a kúzelník, Sesternica Beta, Americká tragédia a mnohých ďalších.

Bola to práca v početných produkciách a štáboch s najlepšími slovenskými režisérmi. Týmto chcem poďakovať nielen im, ale aj všetkým, ktorí mi pomáhali a umožnili túto nádhernú prácu robiť,“ povedal Rjachovský. „Ja som poctený, že mnoho režisérov v rozhovoroch a debatách rozšírilo môj obzor a posunulo ma dopredu. Ďakujem vám všetkým,“ dodal Gruska.

Prehľad víťaziek a víťazov cien Slnko v sieti

Najlepší hraný film: Čiara – réžia: Peter Bebjak, producentka: Wanda Adamík Hrycová
Najlepší dokumentárny film: Diera v hlave – réžia: Robert Kirchhoff, producentka: Barbara Janišová Feglová
Najlepší animovaný film: Ocko hrdina (Websterovci) – réžia: Katarína Kerekesová, producentka: Katarína Kerekesová
Najlepšia filmová réžia: Peter Bebjak – Čiara
Najlepší filmový scenár: Marek Leščák, Iveta Grófová – Piata loď
Najlepší kameramanský výkon: Denisa Buranová – Piata loď
Najlepší filmový strih: Marek Kráľovský – Čiara
Najlepší filmový zvuk: Viktor Krivosudský – Čiara
Najlepšia filmová hudba: Slavo Solovic – Čiara
Najlepší architekt – scénograf: Denisa Buranová, Iveta Grófová, Miroslav Král, Iva Němcová – Piata loď
Najlepšie kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková – Křižáček
Najlepšie masky: Martin Jankovič, Zuzana Paulini – Únos
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Zuzana Kronerová za úlohu Hana vo filme Baba z ľadu
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Judit Bárdos za úlohu Eszter vo filme Out
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Tomáš Maštalír za úlohu Adama Krajňáka vo filme Čiara
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Robert Roth za úlohu Otca vo filme Nina

Viac k témam: film Čiara, filmové ceny, kinematografia, Slnko v sieti
Zdroj: Webnoviny.sk – Film Čiara ovládol odovzdávanie cien Slnko v sieti, padol aj odkaz premiérovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vo veku 86 rokov zomrel americký herec Fred Willard

Jeho dcéra Hope Mulbarger potvrdila, že otec naposledy vydýchol v piatok v noci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *