Home / EKONOMIKA / Najnižšie ceny v EÚ mali vlani Bulhari a Rumuni. Ako dopadlo Slovensko?

Najnižšie ceny v EÚ mali vlani Bulhari a Rumuni. Ako dopadlo Slovensko?

23.6.2024 (SITA.sk) – Ceny tovarov pre konečnú spotrebu domácností sa v jednotlivých členských krajinách Európskej únie výrazne líšia. Vlani boli najvyššie v Dánsku (143 % priemeru EÚ), Írsku (142 %) a Luxembursku (135 %).

Najnižšie boli v Bulharsku a Rumunsku (zhodne 60 %) a v Poľsku (66 %). Na Slovensku boli na úrovni 89 percent priemeru EÚ. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najdrahší alkohol majú Íri

Najviac sa medzi jednotlivými členmi EÚ líšia ceny alkoholu a tabaku. Vlani boli najnižšie v Bulharsku (66 %), Poľsku (77 %) a Rumunsku (85 %). Najdrahší alkohol a tabak mali v Írsku (211 %), Fínsku (170 %) a Dánsku (133 %).

Reštaurácie a hotely boli najlacnejšie v Bulharsku (52 %), Rumunsku (65 %) a Maďarsku (72 %) a najdrahšie v Dánsku (152 %), Fínsku (129 %) a v Írsku (128 %).

Líšili sa aj ceny potravín

Najnižšie ceny odevov v rámci EÚ v minulom roku mali v Španielsku (81 %), Bulharsku (82 %) a Maďarsku (88 %). Najvyššie boli v Dánsku (131 %), Česku (126 %) a v Estónsku (118 %).

Líšili sa aj ceny potravín a nealkoholických nápojov. Najnižšie boli v Rumunsku (74 % priemeru EÚ) a najvyššie v Luxembursku (119 %).

Viac k témam: Alkohol, Ceny potravín, Domácnosti, Tovar
Zdroj: SITA.sk – Najnižšie ceny v EÚ mali vlani Bulhari a Rumuni. Ako dopadlo Slovensko? © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Kamenický má pre odborárov z KOZ jasný odkaz, ministerstvo financií stojí pred nutnosťou bezprecedentnej konsolidácie

Ministerstvo zdôraznilo, že sa snaží spolu s predstaviteľmi odborov nájsť dohodu na téme odmeňovania dotknutých zamestnancov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *