Home / SLOVENSKO / Šimečka kritizuje lex atentát. Doživotná renta pre predsedu vlády s prevenciou atentátu nijako nesúvisí (video)

Šimečka kritizuje lex atentát. Doživotná renta pre predsedu vlády s prevenciou atentátu nijako nesúvisí (video)

18.6.2024 (SITA.sk) – Lex atentát je v tejto podobe zlý, ľahko zneužiteľný a nemôžeme za neho takto zahlasovať. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.

Zdôraznil, že volali ako po vyšetrení atentátu na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), tak aj po preskúmaní toho, ako vôbec k takej udalosti, akou je atentát na premiéra, mohlo dôjsť.

Návrh bez diskusie

Následne mala podľa Šimečku prebehnúť široká diskusia medzi politickými predstaviteľmi, pričom mal byť na zmenách dosiahnutý konsenzus medzi nimi. Nič z toho sa podľa neho ale nestalo. Poukázal, že vláda bez analýzy predložila návrh takzvaného lex atentátu v skrátenom legislatívnom konaní, čiže bez širšej diskusie alebo medzirezortného pripomienkového konania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Návrh tiež podľa progresívcov obsahuje mnoho vecí, ktoré s atentátom, či prevenciou pred podobnými udalosťami, nesúvisia. V tomto smere Šimečka poukázal napríklad na doživotnú rentu pre predsedu vlády, pričom jediným premiérom, ktorý spĺňa podmienky nastavené zákonom je práve Robert Fico.

Zásah do práva na zhromažďovanie

Rovnako v návrhu PS vníma i nebezpečný zásah do práva na zhromažďovanie, zároveň je v tomto smere podľa Šimečku prenášaná zodpovednosť na obce. Šéf PS tiež akcentoval, že voči takzvanému lex atentát majú výhrady aj ombudsman Róbert Dobrovodský či generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„Úprimne nerozumiem, prečo je nutné urobiť to takto rýchlo, v skrátenom legislatívnom konaní, bez možnosti diskusie? Prečo to musí byť všetko v jednej parlamentnej tlači, v rámci jedného balíka?,“ spytoval sa Šimečka a podotkol, že v návrhu sú i veci, ktoré podľa nich majú zmysel. Avizoval tiež, že hnutie PS podá k návrhu pozmeňujúce návrhy.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor, Ombudsman, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Predseda vlády, Skrátené legislatívne konanie, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk – Šimečka kritizuje lex atentát. Doživotná renta pre predsedu vlády s prevenciou atentátu nijako nesúvisí (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Auto skončilo vo vodnej nádrži v Suchej nad Parnou, polícia v ňom našla človeka bez známok života

Policajti sa budú okolnosťami tragédie ďalej zaoberať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *