Home / SVET / Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video)

Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video)

18.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované, 18. júna, 15:14

Súdna rada SR v utorok zvolila za kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva doterajšieho ad hoc sudcu daného súdu Ondreja Laciaka, žilinskú sudkyňu Marcelu Dolníkovú Žabkovú aj právnika a bývalého politika Radoslava Procházku.

Rozhodnutie musí ešte odobriť vláda, pričom jedného sudcu spomedzi kandidátov nakoniec zvolí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

Zvolení kandidáti

Procházka v minulosti mimo iného pôsobil ako zástupca SR pred súdmi Európskej únie či ako spolupredseda Pracovnej skupiny pre spravodlivosť a vnútro v rámci Národného konventu SR o Európskej únii. Procházku za kandidáta navrhlo Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora.

Ondreja Laciaka nominovala Notárska komora SR, Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora. Od roku 2016 pôsobí na ESĽP ako ad hoc sudca. Zároveň je, okrem iného, aj predsedom Výboru pre trestné právo v Rade Európskych advokátskych komôr.

Marcela Dolníková Žabková aktuálne pôsobí ako sudkyňa Okresného súdu Žilina a absolvovala študijný pobyt priamo na danom súde so sídlom v Štrasburgu. Na post sudkyne ESĽP ju navrhol člen súdnej rady Peter Šamko.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2017/05/marcela-kosova_kandidati-na-sudcu-eslp.mp4

Rodovo vyvážený zoznam kandidátov

Je dôležité z môjho pohľadu, že súčasťou kandidátky je aj žena,“ povedala po hlasovaní pre médiá šéfka súdnej rady Marcela Kosová s tým, že aj samotný ESĽP si zakladá na tom, aby bol zaslaný zoznam kandidátov rodovo vyvážený.

Ako doplnila, kompetenciu vyjadriť sa ku kandidátom má teraz vláda. Kosová dodala, že pevne verí, že jeden z kandidátov na sudcov európskeho súdu bude nakoniec úspešný.

ESĽP je inštitúciou Rady Európy, pričom je zložený z toľkých sudcov, koľko je členských štátov Rady Európy. Na súd sa môže obrátiť každý jednotlivec, mimovládna organizácia, alebo skupina osôb, ktorá sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach (EDĽP) alebo dodatkovými protokolmi k EDĽP.

Viac k témam: Kandidáti, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Progresívci podporili za predsedníčku Európskej komisie von der Leyenovú, KDH očakáva od nej splnenie požiadaviek

Členovia Európskeho parlamentu opätovne zvolili do funkcie predsedníčky Európskej komisie Ursulu von der Leyen.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *