Home / SVET / Európski lídri sú šokovaní útokom na Roberta Fica a vyjadrujú nádej v jeho rýchle uzdravenie, medzi nimi aj Orbán či Zelenskyj

Európski lídri sú šokovaní útokom na Roberta Fica a vyjadrujú nádej v jeho rýchle uzdravenie, medzi nimi aj Orbán či Zelenskyj

15.5.2024 (SITA.sk) – Streľba na slovenského premiéra Roberta Fica šokovala európskych lídrov. Viacerí útok odsúdili a prajú mu skoré uzdravenie.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa na sociálnej sieti X vyjadril, že ho hlboko šokoval „ohavný útok voči môjmu priateľovi, premiérovi Robertovi Ficovi“. „Modlime sa za jeho zdravie a skoré uzdravenie! Boh žehnaj jemu a jeho krajine!“ napísal.

„Šokujúce správy zo Slovenska. Robert, v tejto veľmi ťažkej chvíli myslím na teba,“ reagoval na X poľský premiér Donald Tusk.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer, ktorý podľa jeho slov len pred niekoľkými dňami s Ficom hovoril o bezpečnostných otázkach, v reakcii na správu o útoku vyhlásil, že „nenávisť a násilie nesmú v našich demokraciách prevládnuť a treba proti nim bojovať s maximálnym odhodlaním!“

Streľba na Fica je podľa nemeckého kancelára „zbabelý pokus o atentát”. „Násilie nesmie mať v európskej politike miesto. V týchto hodinách myslím na Roberta Fica, jeho rodinu a občanov Slovenska,“ vyjadril sa Olaf Scholz.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ sa na X vyjadril, že takýto násilný čin ako je útok na predsedu slovenskej vlády „je neprijateľný a zodpovední musia byť potrestaní“.

„Dôrazne odsudzujeme tento akt násilia voči predsedovi vlády nášho susedného partnerského štátu. Malo by sa vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zabezpečilo, že sa násilie nestane normou v žiadnej krajine, forme alebo sfére,“ vyjadril sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Viac k témam: Maďarský premiér, Nemecký kancelár, poľský premiér, Rakúsky kancelár, slovenský premiér, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej, Ukrajinský premiér, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Európski lídri sú šokovaní útokom na Roberta Fica a vyjadrujú nádej v jeho rýchle uzdravenie, medzi nimi aj Orbán či Zelenskyj © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa 2 468 ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *