Home / SVET / Na Islande ukradli 600 počítačov na ťažbu bitcoinov, ide o obrovskú krádež nevidených rozmerov

Na Islande ukradli 600 počítačov na ťažbu bitcoinov, ide o obrovskú krádež nevidených rozmerov

REYKJAVÍK 3. marca (WebNoviny.sk) – Z dátových centier na Islande ukradli 600 počítačov používaných na „ťažbu“ kryptomeny bitcoin.

Podľa miestnej polície je to najväčšia séria krádeží v histórii štátu. V rámci vyšetrovania incidentu, ktorý islandské médiá nazvali „Veľkou bitcoinovou lúpežou„, zatkli úrady 11 ľudí vrátane jedného príslušníka bezpečnostnej služby. Dvom z nich Okresný súd v Reykjanes nariadil väzbu.

Vysoko organizovaný zločin

Toto je obrovská krádež dosiaľ nevidených rozmerov. Všetko poukazuje na to, že to bol vysoko organizovaný zločin,“ vyjadril sa na margo prípadu policajný komisár Olafur Helgi Kjartansson. Výkonné počítače ukradli ešte v decembri a januári. Úrady však o celkovo štyroch krádežiach nechceli informovať hneď v nádeji, že sa mi podarí vystopovať páchateľov.

Zariadenia majú hodnotu takmer dvoch miliónov dolárov (v prepočte 1,6 milióna eur) a ešte stále sa im ich nepodarilo nájsť. Ak by ich páchatelia použili na tvorbu nových bitcoinov, mohli by z nich mať vysoké zisky bez toho, aby počítače predali, píše agentúra AP. V piatok cena jedného bitcoinu dosahovala úroveň tesne pod hranicou 11-tisíc dolárov ( 8 934 eur).

Monitorujú spotrebu elektriny

Tvorba nových bitcoinov si vyžaduje veľké množstvo elektrickej energie, čo prilákalo na Island, ktorý ponúka lacnú obnoviteľnú energiu, veľa obchodníkov s touto kryptomenou.

Polícia, ktorá pátra po stratených počítačoch, v súčasnosti monitoruje spotrebu elektriny na ostrove. Veľká spotreba elektrickej energie by totiž mohla odhaliť miesto, kde sa nachádza nelegálna „bitcoinová baňa„. Úrady preto vyzvali internetových poskytovateľov či elektrikárov, aby nahlásili každú nezvyčajnú požiadavku o elektrinu.

Viac k témam: bitcoin, krádež
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Islande ukradli 600 počítačov na ťažbu bitcoinov, ide o obrovskú krádež nevidených rozmerov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pozrite sa tiež

Rusko tvrdí, že dobylo dve dediny na východe Ukrajiny

Ukrajinské letectvo uviedlo, že v noci zo soboty na nedeľu zostrelilo 60 ruských bezpilotných lietadiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *