Home / SVET / Biden a Si Ťin-pching diskutovali prvýkrát od vlaňajšieho novembra, riešili bezpečnosť aj umelú inteligenciu

Biden a Si Ťin-pching diskutovali prvýkrát od vlaňajšieho novembra, riešili bezpečnosť aj umelú inteligenciu

3.4.2024 (SITA.sk) – Prezidenti Spojených štátov a Číny Joe Biden a Si Ťin-pching v utorok diskutovali o Taiwane, umelej inteligencii a bezpečnostných otázkach. Demonštrovali tým cieľ vrátiť sa k pravidelnému dialógu lídrov týchto dvoch veľmocí, čo tiež poukazuje na ďalšie otepľovanie vzťahov medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta.

Výzva, ktorú Biely dom označil za „úprimnú a konštruktívnu“, bola prvým rozhovorom lídrov od ich novembrového samitu v Kalifornii, ktorý priniesol obnovenie väzieb medzi armádami oboch krajín a prísľub Pekingu obmedziť výrobu nezákonného fentanylu, ktorý je smrteľnou zložkou drog predávaných v Spojených štátoch.

Biden naliehal na trvalú interakciu na všetkých úrovniach vlády a verí, že je to kľúčom k tomu, aby konkurencia medzi týmito dvoma krajinami a mocnosťami s jadrovými zbraňami neprerástla do priameho konfliktu. Washington aj Peking by chceli častejšie stretnutia medzi lídrami.

Si Ťin-pching povedal Bidenovi, že obe krajiny by mali dodržiavať zásadu „žiadny konflikt, žiadna konfrontácia“.

„Mali by sme uprednostniť stabilitu, nevyvolávať problémy, neprekračovať hranice, ale zachovať celkovú stabilitu čínsko-amerických vzťahov,“ povedal Si Ťin-pching podľa čínskej štátnej televízie.

Viac k témam: americko-čínske vzťahy, Americký prezident, Čínsky prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Biden a Si Ťin-pching diskutovali prvýkrát od vlaňajšieho novembra, riešili bezpečnosť aj umelú inteligenciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Americké zbrane pre Ukrajinu už sú v Nemecku a Poľsku, medzi prvými dodávkami budú granáty

Spojené štáty americké chystajú dodať Kyjevu nový balík vojenskej podpory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *