Home / SVET / Úder v Pásme Gazy zabil sedem humanitárnych pracovníkov. Bol medzi nimi aj jeden Poliak

Úder v Pásme Gazy zabil sedem humanitárnych pracovníkov. Bol medzi nimi aj jeden Poliak

2.4.2024 (SITA.sk) – Šesť zahraničných humanitárnych pracovníkov z charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK) a ich palestínsky vodič zomreli pri zjavne izraelskom nálete na Pásmo Gazy. Oznámila to spomenutá organizácia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Stalo sa to, keď dodávali potraviny z najnovšej dodávky pomoci pre palestínsku enklávu, kde tisícky ľudí čelia hrozbe hladomoru. Podľa záznamov nemocnice v meste Dajr al-Balah, kde telá previezli, sú medzi mŕtvymi traja Briti, jeden Austrálčan, jeden Poliak a jeden človek s dvojakým americko-kanadským občianstvom.

Prebieha previerka

Zdroj paľby z pondelka noci sa nedal nezávisle potvrdiť. Izraelská armáda uviedla, že vykonáva previerku, aby „pochopila okolnosti tohto tragického incidentu“.

Tím WCK podľa organizácie cestoval vo dvoch obrnených vozidlách s logom organizácie a jedným klasickým vozidlom. Terčom sa stal napriek koordinácii krokov s izraelskou armádou.

„Toto nie je len útok na WCK, toto je útok na humanitárne organizácie, ktoré prichádzajú v najhorších situáciách, keď sú potraviny používané ako vojnová zbraň. Toto je neodpustiteľné,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka charitatívnej organizácie Erin Gore.

Here’s the vehicle of the World Central Kitchen’s four international team members who were killed by an Israeli airstrike targeting them last night in central Gaza. pic.twitter.com/2RwutNdxdY
— Quds News Network (@QudsNen) April 2, 2024

Pozastavené operácie v regióne

Telá pracovníkov previezli do nemocnice v meste Rafah na hranici s Egyptom, informuje agentúra AP s odvolaním sa na svojho miestneho reportéra. Telá cudzincov evakuujú z Pásma Gazy a telo vodiča odovzdajú jeho rodine v Rafahu, aby ho mohla pochovať.

World Central Kitchen oznámila, že okamžite pozastavuje operácie v regióne. Úder a jeho následky predstavujú potenciálne problémy pre úsilie dodať humanitárnu pomoc pre Palestínčanov po mori.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Útok Hamasu na Izrael, World Central Kitchen, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Úder v Pásme Gazy zabil sedem humanitárnych pracovníkov. Bol medzi nimi aj jeden Poliak © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Americké zbrane pre Ukrajinu už sú v Nemecku a Poľsku, medzi prvými dodávkami budú granáty

Spojené štáty americké chystajú dodať Kyjevu nový balík vojenskej podpory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *