Home / SLOVENSKO / Proces so sudkyňami z kauzy Víchrica by mal pokračovať v máji, vytýčené sú tri termíny pojednávaní

Proces so sudkyňami z kauzy Víchrica by mal pokračovať v máji, vytýčené sú tri termíny pojednávaní

1.4.2024 (SITA.sk) – Hlavné pojednávanie s bývalou podpredsedníčkou Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilou U. a bývalou sudkyňou Okresného súdu Bratislava I. Otíliou D., ktoré boli obvinené v rámci akcie Víchrica, by na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu malo pokračovať v máji.

Tri termíny pojednávaní

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, vo veci sú vytýčené tri termíny pojednávaní, a to na 6., 14. a 21. mája. Jarmilu U. obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry z trestného činu podplácania a prečinu nepriamej korupcie v súbehu so zločinom ohýbania práva, a Otíliu D. zo zločinu ohýbania práva. Proces v tejto veci sa začal v septembri 2023, pričom sa zatiaľ uskutočnilo len jedno pojednávanie. Obidve obžalované na ňom vyhlásili, že sú nevinné.

Obžalobu považujú za nedôvodnú

Bývalá sudkyňa NS SR sa podľa obžaloby v roku 2018 stretla so sudcom V. S., ktorého mala za úplatok 30-tisíc eur žiadať, aby ovplyvnil pojednávanie vo veci firmy Technopol servis. Rovnako mala dať počas svojho pôsobenia aj úplatok 5 000 eur sprostredkovane cez V. S. bývalej sudkyni Otílii D., ktorá mala v krátkom čase vytýčiť v istej veci termín a rozhodnúť v prospech žalobcu.

Obhajca obžalovanej Jarmily U. v septembri minulého roku na súde uviedol, že obžalobu považujú za nedôvodnú, lebo činy sú neustálené v čase a mieste, kde sa mali odohrať. Obhajca hovoril aj o porušení práva na obhajobu, lebo v obžalobe nie je osoba, ktorá mala byť spolupáchateľom, menovaná celým menom, ale len iniciálami V. S.

Celá obžaloba, ktorá má 114 strán, je podľa neho len kompilát z výsluchov svedka – sudcu Vladimíra Sklenku, „ale z toho nevyplýva nič iné ako klamstvo“. S obžalobou nesúhlasí podľa obhajcu Otílie D. ani jeho klientka a tvrdí, že skutok nespáchala.

„Nie je zrejmé, v akom období ani kým mala byť oslovená za účelom konania v rozpore s právom,“ dodal advokát.

Obe sudkyne obvinila polícia v rámci akcie Víchrica v októbri 2020. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry vtedy zadržali a obvinili aj právnika Zoroslava Kollára, exšéfa Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera, sudkyňu Okresného súdu Bratislava I Katarínu B. alebo sudcu NS SR Jozefa K.

Viac k témam: Akcia Víchrica, Nepriama korupcia, Ohýbanie práva, Podplácanie, Sudca, sudkyňa, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces so sudkyňami z kauzy Víchrica by mal pokračovať v máji, vytýčené sú tri termíny pojednávaní © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovensko má tretí rok po sebe čoraz menej obyvateľov, hrubá miera pôrodnosti bola najnižšia za 100 rokov

Počet zomretých bol na Slovensku vyšší ako počet živonarodených detí už štvrtý rok za sebou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *