Home / SLOVENSKO / Tisícky ľudí plánujú ísť na pochody za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky

Tisícky ľudí plánujú ísť na pochody za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky

aktualizované 27. februára 12:03

BRATISLAVA 27. februára (WebNoviny.sk) – Brutálna vražda investigatívneho novinára a jeho priateľky Martiny Kušnírovej otriasla Slovenskom.

Sviečky na ich pamiatku ľudia zapaľovali v pondelok večer pred budovou redakcie portálu Aktuality.sk, kde pracoval a pietna spomienka sa v Bratislave konala aj na Námestí SNP. Sviečky horeli pred pamätníkom Slovenského národného povstania aj pred neďalekou pamätnou tabuľou na november 1989.

Odporúčame:
Zavraždili reportéra Jána Kuciaka a jeho partnerku, k vražde sa už vyjadril policajný prezident

Tisícky ľudí na sociálnej sieti Facebook už avizujú, že sa zúčastnia aj na pochodoch, ktoré sa majú konať v hlavnom meste.

Zobraziť fotogalériu k článku:
V Bratislave zapaľujú sviečky na pamiatku novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky

Žiadajú odstúpenie Kaliňáka a Gašpara

Prvý s názvom Nechceme žiť v mafiánskom štáte“ bude už v stredu 28. februára. „Protest zvolávame čím skôr, lebo železo treba kuť horúce. V prípade záujmu, urobíme sériu protestov,“ píše Igor Matovič, líder hnutia OĽaNO, ktoré pochod organizuje.

Pochod sa začne o 17:00 zhromaždením na námestí SNP a následne sa pôjde pred známy komplex Bonaparte na hradnom vŕšku.

Organizátori požadujú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Ľudí, ktorí miesto toho, aby si prácu novinárov vážili, ich opakovane zosmiešňovali a na nich útočili,“ píše sa na Facebooku.

Odporúčame:
V prípade vraždy Kuciaka sme v sklze, skutok sa mohol podľa Čiznára stať o tri dni skôr

Kritika sa zniesla aj na premiéra Roberta Fica, ktorý opakovane novinárov nazýval protislovenskými prostitútkami a odmieta odísť z mafiánskeho brlohu, s ktorým sú spájaní tí, o ktorých Ján Kuciak písal. Pochodovať sa bude aj za nezávislú políciu a prokuratúru, ktorá môže byť jediná garantom skutočne nezávislého vyšetrenia popravy novinára a jeho snúbenice.

„Viem, že sa vám mnohým žije lepšie ako v 90-tych rokoch. Viem, že je vonku zima a nájdeme si mnohé iné výhovorky. Ak však táto vražda neprebudí a nezomkne všetkých čestných ľudí na Slovensku, nezaslúžime si lepšiu budúcnosť,“ uviedol Matovič na Facebooku.

Vyšetrenie káuz Kočnera a Bašternáka

Druhý pochod „Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú“ bude v piatok 2. marca a začne sa o 17:00 na Hviezdoslavovom námestí.

„Okrem rýchleho vyšetrenia jeho vraždy požadujeme aj vyšetrenie káuz Mariána Kočnera a Ladislava Bašternáka. O oboch Janko písal a dokonca Kočner sa mu aj vyhrážal,“ napísali organizátori na Facebooku.

Odporúčame:
Premiér Fico ponúka milión eur za relevantné informácie o vražde novinára Jána Kuciaka

Hlavnými organizátormi sú projektový manažér vydavateľstva Petit Press Peter Nagy a jeho manželka Katarína Nagy Pazmany. „Pri organizácii nespolupracujeme so žiadnymi politikmi a politickými stranami,“ uviedli. To, že investigatívny novinár aj s jeho partnerkou boli zavraždení, je pre nich niečo, pri čom nedokážu podľa vlastných slov ostať ticho.

„Nedokážeme ostať ticho ako občania, ako novinári, ako ľudia aktívni v treťom sektore, ako ľudia, ktorí majú radi Slovensko a veria, že Slovensko má na to, aby bolo dobrou, poctivou krajinou, kde sa takéto veci nedejú,“ napísali v udalosti na Facebooku.

Odporúčame:
Vraždu reportéra Kuciaka si všímajú aj v zahraničí, českí novinári pripomínajú výroky Zemana

Ako dodali, za tri mesiace sa im narodí dieťa a nechcú, aby sa narodilo do spoločnosti, v ktorej sa ľudia boja prehovoriť a novinári písať.

„Chceme, aby vyrastalo v čase, ktorý nebude pripomínať 90-te roky. Chceme, aby vyrastalo v krajine, ktorá bude hodnotu demokracie ochraňovať. Vražda novinára je vraždou spoločnosti. Vraždou verejného hlasu a vraždou hodnôt. Preto organizujeme tento pochod, ako občania, ako budúci rodičia, ako ľudia, ktorí nechcú premlčať, keď niekto siahne na ich hodnoty,“ dodali.

Priznali však, že s pochodom im pomáhajú organizátori študentských pochodov proti korupcii. Mená rečníkov by mali oznámiť čoskoro.

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa zatiaľ dostupných informácií má ísť o úkladnú vraždu, Kuciaka zabili jedným výstrelom do hrude, Kušnírovú do hlavy. Obaja sú pravdepodobne mŕtvi od štvrtka, polícia na základe žiadosti matky jednej z obetí dom prehľadala v noci z nedele na pondelok.

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára. Premiér Robert Fico prisľúbil milión eur každému, kto poskytne relevantnú informáciu o prípade. Podľa ďalších informácií by vraždy mohli súvisieť s talianskou mafiou operujúcou na východe Slovenska.

Na druhý prípad vraždy novinára v EÚ za posledných päť mesiacov reagovali aj v zahraničí, tragédia sa dostala na titulky českých novín, ale informovali o nej aj iné médiá ako Reuters, AP, The Washington Post či New York Times. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

 

 

 

 

 

 

 

Viac k témam: Bratislava, Ján Kuciak, krimi, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisícky ľudí plánujú ísť na pochody za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *