Home / SVET / Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO

Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO

4.3.2024 (SITA.sk) – Albánsky premiér Edi Rama privítal znovuotvorenie leteckej základne, zhruba 85 kilometrov južne od hlavného mesta Tirana, ako „ďalší prvok bezpečnosti z nášho regiónu západného Balkánu, o ktorom dobre vieme, že môže byť ohrozený neoimperialistickými hrozbami a ambíciami Ruskej federácie“. Ako tiež povedal, Tirana ponúkla a diskutuje s NATO o námornej základni na západe Albánska.

„Premena leteckej základne Kuçovë je strategickou investíciou a ukazuje, že NATO pokračuje v posilňovaní svojej prítomnosti na západnom Balkáne, v oblasti strategického významu pre alianciu,“ uviedol hovorca aliancie Dylan White.

#Albania opened an air base in Kucove to serve #NATO aircraft
NATO member Albania on Monday opened a rebuilt Soviet-era airbase to support NATO aircraft amid an increased threat from Russia.

This was announced by the head of the Albanian government, Edi Rama. pic.twitter.com/WXR8NdL9xd

— NEXTA (@nexta_tv) March 4, 2024
 NATO vynaložilo na modernizáciu základne okolo 50 miliónov eur. Zahŕňalo to renovácie riadiacej veže, vzletových a pristávacích dráh, hangárov a skladovacích zariadení.

Viac k témam: albánsky premiér, Letecká základňa
Zdroj: SITA.sk – Albánsko opätovne otvorilo leteckú základňu Kuçovë zo sovietskej éry, tentokrát pre NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na Časiv Jar útočí viac ako dvadsaťtisíc ruských vojakov, mesto je nateraz plne pod kontrolou Ukrajincov

Ruskí vojaci sústreďujú svoje úsilie na Časiv Jar, ktorý považujú za kľúčový pre ďalší postup smerom ku Kosťantynivke, Kramatorsku a Sloviansku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *