Home / EKONOMIKA / Najviac nezamestnaných sme mali koncom roka stále v Prešovskom kraji, miera nezamestnanosti tam presiahla 10 percent

Najviac nezamestnaných sme mali koncom roka stále v Prešovskom kraji, miera nezamestnanosti tam presiahla 10 percent

4.3.2024 (SITA.sk) – Najviac nezamestnaných máme stále v Prešovskom kraji, kde miera nezamestnanosti v poslednom štvrťroku minulého roka opäť prekročila dvojcifernú hranicu, dosiahla 10,7 %. Druhým krajom s najvyššou nezamestnanosťou bol Košický kraj s úrovňou 9,7 %.

Naopak, najnižšia miera nezamestnanosti zaznamenal Štatistický úrad SR v Bratislavskom kraji, na úrovni 2,2 %. S miernym odstupom nasledovali Nitriansky a Žilinský kraj s hodnotou do 3 %. Z pohľadu dynamiky vývoja najvýraznejšia zmena nastala v Banskobystrickom kraji, kde miera nezamestnanosti klesla medziročne o 1,6 percentuálneho boda na 8,1 %.

Pokles o takmer šesť percent

Miera nezamestnanosti v posledných troch mesiacoch roka na Slovensku poklesla na 5,6 %. Bola to najnižšia hodnota spomedzi všetkých štvrťrokov roka 2023 a tiež menej ako v posledných troch mesiacoch roka 2022, kedy miera nezamestnanosti dosahovala 6,0 %.

Počet nezamestnaných na Slovenku podľa metodiky výberového zisťovania pracovných síl v poslednom štvrťroku dosiahol niečo vyše 157-tisíc osôb. Medziročne ubudlo 11,7 tisíca ľudí bez práce, čo predstavovalo pokles ich počtu o takmer 7 %. Pokles počtu nezamestnaných pretrvával v našej krajine už desať štvrťrokov za sebou. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa počet nezamestnaných znížil o 2,8 % na 156,1 tisíca osôb.

Najvyšší úbytok nezamestnaných

V štruktúre ľudí bez práce na Slovensku naďalej tvorili väčšinu, viac ako 66 %, dlhodobo nezamestnaní, bez práce dvanásť a viac mesiacov bolo vyše 104-tisíc osôb. Medziročný úbytok nastal najmä v tejto skupine nezamestnaných.

Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných medziročne klesol v šiestich z ôsmich krajov Slovenska. Relatívne najvyšší úbytok nad úrovňou 20 % mali Nitriansky a Žilinský kraj, reálne však najviac osôb bez práce, a to 4,5 tisíca, ubudlo v Banskobystrickom kraji. Naopak, počet nezamestnaných v porovnaní s poslednými mesiacmi roka 2022 mierne vzrástol v Bratislavskom kraji, ide však o región s dlhodobo najnižším počtom aj podielom nezamestnaných v štruktúre obyvateľstva.

Viac k témam: Dlhodobo nezamestnaní, Miera nezamestnanosti
Zdroj: SITA.sk – Najviac nezamestnaných sme mali koncom roka stále v Prešovskom kraji, miera nezamestnanosti tam presiahla 10 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Progresívci odhaľujú nedostatky plánovaných zmien vo verejnom obstarávaní. Koalícii ponúkajú návod na opravu (video)

Pozmeňujúcimi návrhmi mieni urýchliť investície aj verejné obstarávanie a podporiť stavebníctvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *