Home / SVET / Ministerka Šimkovičová na konferencii UNESCO: Národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúr

Ministerka Šimkovičová na konferencii UNESCO: Národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúr

13.2.2024 (SITA.sk) – Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nom. SNS) na konferencii UNESCO zdôraznila potrebu zachovania jedinečnosti kultúr. Vo svojom príspevku ich označila za základ rozmanitosti a významu kultúrneho vzdelávania pri formovaní kultúrnej identity.

Mali by sme si chrániť jedinečnosť kultúry

Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie MK SR Petra Bačinská, Šimkovičová sa zúčastnila otvorenia medzinárodnej konferencie v Abú Dhabí, kde vystúpila v paneli zameranom na Kvalitné celoživotné vzdelávanie v kultúre prostredníctvom kultúrnej rozmanitosti.

Kultúrne vzdelávanie je dôležitou súčasťou celoživotného vzdelávania. Umenie a kultúra tvoria základ pre zachovanie našej identity ako národa, no v neposlednom rade aj našej ľudskosti. Preto vnímam ako mimoriadne dôležité, aby sme kultúrnemu vzdelávaniu venovali adekvátnu pozornosť aj u nás. No zároveň platí, že národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúrnych prejavov, pretože rozmanitosť je prirodzenou súčasťou formovania kultúrnej identity každého národa,“ uviedla šéfka slovenského rezortu kultúry.

Prepojenie kultúry a vzdelávania

Šimkovičová v rámci príspevku podporila i zápis Školy remesiel pri Ústredí ľudovej umeleckej výroby do Zoznamu príkladov dobrej praxe podľa Dohovoru UNESCO.

Na konferencii by ministri školstva a kultúry mali v posledný deň prijímať dokument, ktorým je revidovaný Rámec UNESCO pre vzdelávanie v oblasti kultúry a umenia.

Ide o zavŕšenie dlhodobého procesu, ktorý je postavený na Cestovnej mape pre umelecké vzdelávanie prijatej v Lisabone (2006) a Soulskej agende s názvom Ciele rozvoja umeleckého vzdelávania (2010). Revidovaný rámec UNESCO je príležitosťou na posilnenie globálneho konsenzu, ktorého cieľom je prepojenie kultúry a vzdelávania a presadenie integrovaných politík v oblasti kultúry a vzdelávania,“ priblížila Bačinská.

Viac k témam: Konferencia, Ministerka kultúry SR
Zdroj: SITA.sk – Ministerka Šimkovičová na konferencii UNESCO: Národy by si mali chrániť jedinečnosť svojich kultúr © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi si pre nahrávku o strelách Taurus predvolali nemeckého veľvyslanca

Cez víkend nemecké úrady oznámili, že vyšetrujú nahrávku aj to, ako bolo možné, že ju zachytilo Rusko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *