Home / SVET / Kosovskí Srbi protestovali proti zákazu používania srbského dinára, hovoria o diskriminácii a porušovaní práv

Kosovskí Srbi protestovali proti zákazu používania srbského dinára, hovoria o diskriminácii a porušovaní práv

12.2.2024 (SITA.sk) – Tisíce príslušníkov srbskej menšiny v Kosove v pondelok protestovali proti zákazu používania srbskej meny v oblastiach, kde žijú, čo je problém, ktorý je príčinou najnovšej krízy vo vzťahoch medzi Srbskom a Kosovom.

Napätie eskalovalo po tom, čo vláda Kosova, bývalej srbskej provincie, od 1. februára zakázala bankám a iným finančným inštitúciám v oblastiach obývaných Srbmi používať dinár v miestnych transakciách a zaviedla euro.

Rozhnevalo sa aj Srbsko

Dinár bol rozsiahlym spôsobom používaný v oblastiach s prevahou etnických Srbov, najmä na severe Kosova, na vyplácanie dôchodkov a miezd zamestnancom v srbských inštitúciách vrátane škôl a nemocníc.

Zákaz rozhneval kosovských Srbov aj samotné Srbsko. Lídri Srbska a Kosova sa o tejto otázke sporili na minulotýždňovom stretnutí v rámci Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN).

Únia a USA sú znepokojené

Demonštranti na zhromaždení v srbskej časti mesta Mitrovica na severe Kosova uviedli, že zrušenie dinára porušuje práva Srbov v Kosove a je diskriminačné.

Vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na kosovskú vládu, aby tento krok zvrátila.

Európska únia a Spojené štáty začiatkom februára vyjadrili znepokojenie po tom, ako Kosovo zakázalo používanie srbskej meny.

Viac k témam: Kosovskí Srbi, napätie v Kosove, srbský dinár
Zdroj: SITA.sk – Kosovskí Srbi protestovali proti zákazu používania srbského dinára, hovoria o diskriminácii a porušovaní práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zvolenie Trumpa za amerického prezidenta je jediná šanca na ukončenie vojny na Ukrajine, tvrdí Orbán

Maďarský premiér tiež naznačil, že znovuzvolenie Trumpa by pomohlo ukončiť konflikt aj v Pásme Gazy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *