Home / EKONOMIKA / Upadnú USA tento rok do recesie? Ak áno, bolo by to vplyvom vonkajšieho šoku, myslí si štvrtina amerických ekonómov

Upadnú USA tento rok do recesie? Ak áno, bolo by to vplyvom vonkajšieho šoku, myslí si štvrtina amerických ekonómov

12.2.2024 (SITA.sk) – Len štvrtina amerických podnikových ekonómov a analytikov očakáva, že USA tento rok upadnú do recesie. A akýkoľvek pokles by bol pravdepodobne výsledkom vonkajšieho šoku.

Respondenti v prieskume americkej Národnej asociácie podnikových ekonómov (NABE), ktorého výsledky zverejnila v pondelok, však stále očakávajú, že medziročná inflácia v roku 2024 bude 2,5 percenta. Federálny rezervný systém (Fed) si pritom želá infláciu maximálne 2 percentá.

Pred rokom väčšina prognostikov očakávala, že americká ekonomika, ktorá je najväčšia na svete, skĺzne do recesie, keďže Fed v rámci boja proti inflácii zvýšil úrokové sadzby.

Inflácia v USA však klesla z rekordnej výšky 9,1 percenta, ktorej bola v júni 2022, na úroveň len 3,4 percenta vlani v decembri. Americká ekonomika pritom neustále rástla a zamestnávatelia stále prijímali pracovníkov.

Viac k témam: Ekonomická recesia, Inflácia
Zdroj: SITA.sk – Upadnú USA tento rok do recesie? Ak áno, bolo by to vplyvom vonkajšieho šoku, myslí si štvrtina amerických ekonómov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Počet detí v hmotnej núdzi na Slovensku mierne klesol, číslo je však stále veľmi vysoké

V hmotnej núdzi sa nachádzalo 53,7-tisíca detí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *