Home / SLOVENSKO / Nové výsluchové miestnosti majú pomôcť k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi

Nové výsluchové miestnosti majú pomôcť k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi

9.2.2024 (SITA.sk) – Nové výsluchové miestnosti majú dopomôcť Národnej jednotke boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi.

Miestnosti sú špecificky prispôsobené

Ako v tejto súvislosti informovalo Ministerstvo vnútra SR, miestnosti slúžia na vypočúvanie obetí a nachádzajú sa na oddeleniach operatívnej činnosti a vyšetrovania národnej jednotky v Devínskej Novej Vsi a v Humennom.

„Špecifikom týchto miestností je, že sú prispôsobené na výsluch obzvlášť zraniteľných obetí. Tým sa zabezpečilo právo týchto poškodených osôb s osobitnou potrebou ochrany počas trestného konania, aby sa ich výsluch uskutočnil v priestoroch zodpovedajúcich a prispôsobených tomuto účelu,“ zdôraznila prvá štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská.

Vytvorenie vhodného prostredia k vypočúvaniu

Technickými pomôckami, v súlade s Trestným poriadkom bolo podľa ministerstva vnútra vo výsluchových miestnostiach vytvorené vhodné prostredie k vypočúvaniu obetí alebo svedkov trestných činov obchodovania s ľuďmi. Miestnosti podľa rezortu predstavujú účinné opatrenie na zabezpečenie jedného z primárnych práv na ochranu obetí, a to konkrétne pred druhotnou viktimizáciou, tak, ako to vyžaduje zákon o obetiach trestných činov.

Rovnako dôležitým aspektom tejto inovácie je podľa ministerstva vznik takých technických opatrení, ktoré zabraňujú negatívnemu vplyvu z vizuálneho a osobného kontaktu medzi obeťou a páchateľom počas procesných úkonov, čo doposiaľ nebolo možné zabezpečiť.

Vytvorenie miestností bolo financované z fondu pre vnútornú bezpečnosť Európskej únie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Otvorenie nových výsluchových miestností (fotografie)

Viac k témam: Obchodovanie s ľuďmi, Trestný poriadok, Výsluch
Zdroj: SITA.sk – Nové výsluchové miestnosti majú pomôcť k efektívnejšiemu boju proti trestným činom obchodovania s ľuďmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šimečka: Vláda teraz opravuje to, na čo opozícia v súvislosti s novelou Trestného zákona mesiace upozorňovala (video)

Šimečka uviedol, že sa na mimoriadnej schôdzi v strede leta stretávajú pre babráctvo a amaterizmus vlády Roberta Fica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *