Home / SLOVENSKO / Zavraždenie spravodlivosti či amnestia pre „svojich“ ľudí, reaguje opozícia na schválenie novely Trestného zákona (video)

Zavraždenie spravodlivosti či amnestia pre „svojich“ ľudí, reaguje opozícia na schválenie novely Trestného zákona (video)

8.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 8. februára, 22:11

Dnešným dňom spravodlivosť na Slovensku zavraždili. Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič tak reagoval na schválenie koaličnej novely Trestného zákona.

Mafia zobrala spravodlivosť

„Bohapustá mafia viac ako po 30 rokoch Slovensku zobrala spravodlivosť,“ vyhlásil Matovič. Zároveň skonštatoval, že by bolo veľmi jednoduché, skratkovité a prvoplánové obviňovať z celej veci predsedu vlády Roberta Fica.

„V skutočnosti tie rozhodujúce hlasy, ktoré dopomohli tomu, aby mafia zvalcovala dnes spravodlivosť, boli hlasy od Petra Pellegriniho,“ dodal Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Novela pre svojich ľudí

Je hanebné, že si koalícia schválila amnestiu pre „svojich ľudí“. Uviedla poslankyňa Mária Kolíková (SaS) po schválení novely Trestného zákona. Podľa Kolíkovej je zrejmé, že zmeny trestného práva nebudú maž dopad len na kauzy, ktoré zastrešuje špeciálne prokuratúra, ale budú mať dopad naprieč celým Slovenskom.

„Kauzy skončia, ak čo len sekundu bude platiť táto právna úprava,“ povedala v parlamente pre médiá. Súčasne verí, že Ústavný súd SR bude mať dosť dôvodov na to, aby zastavil účinnosť tejto úpravy.

Poslankyňa upozornila, že v iných krajinách premlčacie lehoty pri trestnom čine znásilnenia predlžujú, na Slovensku sa, naopak, znižujú. Poslanec Ondrej Dostál (SaS) pre médiá uviedol, že o ukončení rozpravy vedeli ešte pred tým, než sa začala.

„Pellegrini sa môže vyhovárať na to, že sa rozprava odchýlila od toho, čo má byť v treťom čítaní. Nie je to pravda. Toto bolo dopredu pripravené,“ povedal.

Erózia právneho štátu

Podľa Demokratov je schválená novela Trestného zákona eróziou právneho štátu. Konštatuje to mimoparlamentná strana s tým, že schválené zmeny negatívne ovplyvnia bežných ľudí, ale aj slušných policajtov, ktorí odhalia korupciu, a v neposlednom rade znamenajú kolaps slovenskej prokuratúry.

„Štát, ktorý je benevolentný k trestnej činnosti, korupcii, ale aj menším priestupkom sa stáva spolupáchateľom týchto skutkov. Poslanci, ktorí hlasovali za tieto negatívne zmeny na seba preberajú plnú zodpovednosť za zvýšenú kriminalitu v uliciach,“ skonštatoval bývalý poslanec parlamentu Juraj Šeliga s tým, že Trestný zákon, respektíve tresty majú mať aj odstrašujúcu funkciu, aby si páchatelia dvakrát rozmysleli, či budú konať protiprávne.

Kroky prezidentky Čaputovej

Takisto upozornil, že odhlasované zrušenie špeciálnej prokuratúry bude mať za následok kolaps vo vyšetrovaniach najväčších káuz histórie Slovenska a umožní plnú kontrolu nad prípadmi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Prezidentka Zuzana Čaputová podľa Šeligu novelu vráti do parlamentu, no predpokladá, že poslanci prelomia jej veto.

„Je vrcholom absolútneho cynizmu a priam svinstva, že Fico a Pellegrini znížili premlčacie doby aj za trestný čin znásilnenie. Slušným ľuďom sa zastavuje rozum nad touto hanebnosťou. Nehovoriac o tom, že naše medzinárodné záväzky nám hovoria, že premlčacie doby majú byť pri takýchto trestných činoch dlhšie nie kratšie,“ dodal exposlanec.

Desivý deň v parlamente

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda parlamentu Michal Šimečka skonštatoval, že to bol desivý deň v parlamente, na záver niekoľkomesačného procesu.

Za desivú označil i samotnú novelu, ktorá podľa neho ohrozuje bezpečnosť a majetok ľudí na Slovensku. Podľa Šimečku totiž vychádza v ústrety páchateľom trestných činov.

Poznamenal, že všetci vedeli, že vládna koalícia spraví všetko pre to, aby „dostali na slobodu svojich ľudí“, no priznal, že sám neočakával, že „to urobia takým brutálnym spôsobom, znásilnením parlamentných procedúr“. Pripomenul, že predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) „usekol“ aj debatu v treťom čítaní.

Veto od prezidentky Čaputovej

„Chcem povedať, že ten proces sa nekončí,“ zdôraznil predseda PS a za svoj politický subjekt, ale aj za iné strany sa vyjadril, že budú pokračovať vo verejnom tlaku a v protestoch.

Šimečka tiež predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová bude novelu vetovať, bude opäť prerokovaná v pléne a následne sa plánujú obrátiť i na Ústavný súd SR. Kritizoval tiež nepripravenosť procesu, je toho názoru, že to skončilo veľkým chaosom, ba priam blamážou pre vládnu koalíciu.

„Dnešok ukázal, že tejto vládnej koalícii je v záujme ich beztrestnosti úplne jedno, aké ďalšie obete bude tento zákon mať,“ skonštatovala poslankyňa PS Zuzana Števulová na margo záveru rozpravy k novele, v rámci ktorého poslanci diskutovali o znižovaní premlčacích lehôt v prípade znásilnenia, ktoré novela tiež prináša.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Generálny prokurátor SR, Novela Trestného zákona, Predseda strany Hlas-SD, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Zavraždenie spravodlivosti či amnestia pre „svojich“ ľudí, reaguje opozícia na schválenie novely Trestného zákona (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Šutaj Eštok bude žiadať o späťvzatie novely zákona o ochrane oznamovateľov, zmeny si vyžadujú širšiu odbornú diskusiu

Parlament mal o novele rokovať už tento týždeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *