Home / SLOVENSKO / Progresívci hrajú so Slovenskom nebezpečnú hru, podľa Kmeca by sa mala opozícia zamerať na samotný obsah plánu obnovy

Progresívci hrajú so Slovenskom nebezpečnú hru, podľa Kmeca by sa mala opozícia zamerať na samotný obsah plánu obnovy

8.2.2024 (SITA.sk) – Progresívne Slovensko (PS) hrá nebezpečnú hru s našou krajinou. Vyhlásil to podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas-SD) v reakcii na štvrtkové vyjadrenie PS v súvislosti s plánom obnovy.

Ako Kmec vysvetlil, v procese realizácie plánu obnovy prebiehajú neustále rokovania s Európskou komisiou a zdôraznil, že súčasná fáza hodnotenia štvrtej žiadosti o platbu predstavuje štandardnú časť procesu.

Dochádza iba k pauze

„Nedochádza k pozastaveniu samotnej platby, ale len k momentálnej pauze v jej hodnotení,“ priblížil Kmec.

Ako ďalej podpredseda vlády uviedol, rokovania na pracovnej úrovni s Európskou komisiou sú neoddeliteľnou súčasťou procesu realizácie plánu obnovy.

„Momentálne pozastavenie hodnotenia štvrtej žiadosti o platbu nie je dôvodom k obavám. Podobné situácie, ako napríklad v prípade Talianska, kde sa hodnotenie predĺžilo až na deväť mesiacov, nie sú v rámci Európskej únie ničím neobvyklým,“ uviedol Kmec.

Kritika opozície

Dodal tiež, že aj Slovensko sa už ocitlo v pozastavení hodnotenia v procese druhej platby. Opozícia podľa Kmeca ukazuje, že vo svojej bezohľadnej politike nepoznajú hranice.

„Opozícia by sa mala skôr zamerať na samotný obsah plánu obnovy, ktorého mnohé míľniky sú nevykonateľné a vzdialené od reálnych potrieb ľudí. Práve teraz pripravujeme cielenú revíziu, ktorej cieľom bude zreálnenie implementácie celého plánu obnovy tak, aby reagoval na reálne potreby občanov a regiónov Slovenska,“ uzavrel Kmec.

Môžeme prísť o 900 miliónov

Predseda PS Michal Šimečka na štvrtkovej tlačovej besede uviedol, že Európska komisia pozastavuje Slovensku hodnotenie štvrtej platby z Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Konkrétne ide o vyše 900-miliónov eur, o ktoré môže Slovensko potenciálne prísť, ak Ficova vláda nezjedná nápravu,“ vyhlásil Šimečka.

Dodal, že jeho strana už pred časom varovala pred tým, že kroky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a jeho vlády môžu priniesť zásadné finančné riziká pre Slovensko a ohroziť nielen náš vzťah s európskymi inštitúciami, ale potenciálne aj peniaze, ktoré z Európskej únie čerpáme.

Viac k témam: Plán obnovy a odolnosti SR
Zdroj: SITA.sk – Progresívci hrajú so Slovenskom nebezpečnú hru, podľa Kmeca by sa mala opozícia zamerať na samotný obsah plánu obnovy © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *