Home / SVET / Cyperské bezpečnostné služby v spolupráci s Mosadom zmarili iránske sprisahanie voči Izraelčanom

Cyperské bezpečnostné služby v spolupráci s Mosadom zmarili iránske sprisahanie voči Izraelčanom

19.12.2023 (SITA.sk) – Cyprus narušil údajné iránske sprisahanie proti izraelským podnikateľom. Zatkol pritom dvoch iránskych žiadateľov o azyl, ktorí boli v kontakte s ďalším Iráncom s väzbami na iránske Revolučné gardy.

Agentúre AP to povedal nemenovaný predstaviteľ Cypru s tým, že spomenutí dvaja Iránci sú vo väzbe od 3. novembra a pracuje sa na ich deportácii.

Cieľmi boli podnikatelia

Zatknutie bolo podľa predstaviteľa vyvrcholením spoločnej operácie Cypru a izraelskej bezpečnostnej služby Mosad.

Cyperské bezpečnostné služby sledovali dvoch iránskych mužov niekoľko týždňov a zadržali ich tesne pred tým, ako by podľa úradov dorazila jednotka na zabíjanie, uviedol predstaviteľ. Cieľovými osobami boli predovšetkým izraelskí podnikatelia.

Tretí Iránec podľa cyperských úradov chodil z Cypru a na ostrov cez odštiepeneckú severnú časť, pričom prechádzal cez nárazníkovú zónu pod kontrolou OSN na medzinárodne uznávaný juh, aby s podozrivými nadviazal kontakt.

Irán využíva sever Cypru

Minulý týždeň sa v oznámení úradu izraelského premiéra v mene Mosadu uvádzalo, že Irán využíva odštiepenecký sever Cypru na „teroristické účely“ a ako „oblasť činnosti a tranzitu na útoky na izraelské a židovské ciele“.

Cyperskí predstavitelia tvrdia, že spolupráca s bezpečnostnými a spravodajskými agentúrami v krajinách v regióne, Európe a mimo nej umožnila cyperským orgánom účinne identifikovať a čeliť takýmto hrozbám.

Spomenutý predstaviteľ zároveň zdôraznil, že Cyprus chce udržiavať priateľské vzťahy so všetkými susednými krajinami a nesnaží sa byť zapletený do žiadnych regionálnych konfliktov.

Zmienené iránske sprisahanie je už tretie, ktoré sa zameriava na Izraelčanov na Cypre, za viac ako rok. Irán a Izrael sú veľkí nepriatelia.

Viac k témam: sprisahanie
Zdroj: SITA.sk – Cyperské bezpečnostné služby v spolupráci s Mosadom zmarili iránske sprisahanie voči Izraelčanom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nemecko pripravuje novú dodávku zbraní pre Ukrajinu, mala obsahovať aj raketové systémy dlhého doletu

Cieľom nového nemeckého návrhu je zvýšiť dodávky munície, vozidiel a zbraňových systémov na Ukrajinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *