Home / SVET / Rusko už do bojov verbuje aj žoldnierov s infekčnými ochoreniami ako HIV a hepatitída, tvrdí Ukrajina

Rusko už do bojov verbuje aj žoldnierov s infekčnými ochoreniami ako HIV a hepatitída, tvrdí Ukrajina

19.12.2023 (SITA.sk) – Ruská súkromná vojenská skupina Redut, ktorá je podriadená ruskému ministerstvu obrany, začala s verbovaním HIV pozitívnych žoldnierov pre vojnu na Ukrajine. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na nezávislé ruské internetové médium Važnyje istorii.

HIV a hepatitída

Na ruských sociálnych sieťach sa začali objavovať oznámenia, že Redut prijme chlapcov s HIV a hepatitídou. Ponúka pritom zmluvu na šesť mesiacov s platom 230-tisíc rubľov a možnými bonusmi.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Keď novinár zo spomenutého média zavolal na inzerát a predstavil sa ako muž s HIV, ktorý chce ísť do vojny, náborový pracovník ho informoval, že zmluvu uzatvorí so súkromnou vojenskou skupinou Redut, pričom dodal, že dobrovoľník s HIV si potrebuje so sebou vziať lieky. „Poskytujeme len to, v čom budete bojovať. Lieky si kúpite v Donecku, neprivezieme ich,“ povedal v telefóne náborový pracovník.

Nábory Wagnerovej skupiny

Pacienti infikovaní HIV a hepatitídou nemôžu podľa ruských zákonov oficiálne uzavrieť zmluvu s ruským ministerstvom obrany.

Minulý rok ukrajinská rozviedka informovala, že ruská žoldnierska Wagnerova skupina začala na Ukrajine masovo verbovať vojnových zajatcov, ktorí trpia vážnymi infekčnými chorobami, najmä HIV a hepatitídou typu C.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – december 2023 (fotografie)

Viac k témam: Reduta, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rusko už do bojov verbuje aj žoldnierov s infekčnými ochoreniami ako HIV a hepatitída, tvrdí Ukrajina © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ukrajinská ekonomika vzrastie o päť percent, pomáha to pri financovaní armády aj sociálnych dávok

V minulom roku ukrajinský hrubý domáci produkt (HDP) posilnil o 5,6 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *