Home / SLOVENSKO / SaS apeluje na Pellegriniho, aby stiahol z parlamentu návrh novelizácie zákona na ochranu oznamovateľov (video)

SaS apeluje na Pellegriniho, aby stiahol z parlamentu návrh novelizácie zákona na ochranu oznamovateľov (video)

15.12.2023 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita apeluje na predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (strana Hlas-SD), aby stiahol z parlamentu návrh novelizácie zákona na ochranu oznamovateľov.

Ich apel súvisí s tlačovou konferenciou šéfky Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločneskej činnosti Zuzany Dlugošovej, ktorá poukázala, že predmetná právna úprava, ktorá je v skrátenom legislatívnom konaní a dotýka sa oznamovateľov korupcie, v podstate ide proti zmyslu samotného zákona.

Ako na tlačovej besede uviedla poslankyňa za SaS Mária Kolíková, prijatie tejto úpravy by viedlo k tomu, že celý zákon by stratil zmysel, a navyše je v rozpore s európskym právom.

Nemožný status oznamovateľa

„Ako správne poukázala (Dlugošová), samotná ochrana pre oznamovateľov sa stane teoretickou, bude fakticky až nemožné, aby status oznamovateľa niekto získal, a ak ho získa, tak dôvody tejto ochrany bude potrebné oznámiť zamestnávateľovi. Potom stráca zmysel samotné vyšetrenie tých skutočností, na ktoré oznamovateľ poukazoval,“ tvrdí Kolíková.

Poslankyňa zdôraznila, že aj keby bola vypustená pasáž, ktorá ide proti princípu zákazu retroaktivity, tak prijatie celého ostatku právnej úpravy by malo za následok, že ochrana oznamovateľov by stratila zmysle. Podľa Kolíkovej aj v prípade vypustenia predmetnej časti trvajú na stiahnutí celej novelizácie.

Bez ochrany pre Policajný zbor

Za problematické tiež označila, že právna úprava nenavrhuje žiadnu ochranu pre príslušníkov Policajného zboru. Poslanec Ondrej Dostál dodal, že sa pripájajú k výzve Dlugošovej, ktorá nespomínala len jeden konkrétny problém, ale o tom, že by sa mal účelovo „vykostiť“ celý systém ochrany oznamovateľov.

Výhrady sú i voči tomu, že takejto zmene by mal predchádzať riadny proces aj s medzirezortným pripomienkovým konaním. Dostál podotkol, že Roberta Fica (Smer-SD) a Andreja Danka (SNS) nepresvedčia, preto sa obracajú na Petra Pellegriniho, keďže on hovorí o novej politickej kultúre a je za korektné rokovanie.

„Toto určite nie je korektné rokovanie, a ak to on pripustí, tak celé znefunkčnenie systému ochrany oznamovateľov bude jeho zodpovednosť,“ uzavrel Dostál.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nie len v rozpore s ústavou

Dlugošová na dnešnej tlačovej besede upozornila, že vládny návrh zmien v zákone na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti je nielen v rozpore s ústavou, ale aj s európskou smernicou o ochrane oznamovateľov. Vyzvala všetkých poslancov parlamentu, aby za predložený návrh nezahlasovali.

Podľa nej totiž ohrozí oznamovateľov, spôsobí marenie vyšetrovania a tiež právnu neistotu. Pripomenula, že vláda navrhuje napríklad vyňať spod ochrany oznamovateľov všetkých príslušníkov Policajného zboru. Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti Policajného zboru z radov príslušníkov Policajného zboru, ktorí ju momentálne požívajú, má zaniknúť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Ochrana oznamovateľov, poslankyňa za SaS, Predseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: SITA.sk – SaS apeluje na Pellegriniho, aby stiahol z parlamentu návrh novelizácie zákona na ochranu oznamovateľov (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *