Home / SVET / Putin napadol podmienky neutrality pre Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži

Putin napadol podmienky neutrality pre Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži

14.12.2023 (SITA.sk) – Medzinárodný olympijský výbor (MOV) minulotýždňovým rozhodnutím pustiť športovcov z Ruska a Bieloruska na budúcoročné OH do Paríža urobil veľký ústretový krok voči agresorom vojny na území Ukrajiny, ruský vodca Vladimir Putin však napadol podmienku neutrality, ktorú výbor žiada. Naznačil dokonca, že Rusko ešte neprijalo definitívne rozhodnutie, či svojich športovcov pustí na OH 2024.

Neutrálny status

MOV počas minulého týždňa odmietol plošný zákaz pre Rusov a Bielorusov, ktorý žiadali viaceré krajiny či partnerovi výboru. Na základe rozhodnutia sa smú pod piatimi kruhmi predstaviť športovci z oboch krajín s neutrálnym statusom, teda bez vlajky, hymny a ďalších národných symbolov.

Šancu nedostanú kolektívy a jednotlivci nesmú byť napojení na silové zložky krajiny – políciu či armádu. Do Paríža tiež nesmú ísť osoby ktoré od februára 2022 akoukoľvek formou vyjadrili podporu ruskej vojne na ukrajinskom území.

„Vždy som hovoril, že športovci trénujú roky a je potrebné dať im príležitosť súťažiť na najväčších podujatiach vrátane olympijských hier. Každý vie, či je to naša vlajka, alebo nie, každý vie, že je to náš športovec. Je to samozrejmá vec. A preto som v zásade podporoval našich športovcov, aby na takéto súťaže chodili, ale teraz treba dôkladne analyzovať, aké sú podmienky MOV,“ uviedol Putin.

Vylúčenie špičkových ruských športovcov

Vyjadril tiež obavu, že „politicky motivované umelé podmienky“ by mohli byť zneužité na vylúčenie špičkových ruských športovcov, ktorí sú konkurenciou pre iné krajiny.

„Ak je cieľom tohto eliminovať našich lídrov a ukázať, že ruský šport sa nerozvíja, ale chradne, potom je potrebné, aby ministerstvo športu a Ruský olympijský výbor analyzovali a prijali vyvážené rozhodnutie,“ dodal Putin.

Ruskí športovci v minulosti súťažili bez národných symbolov na ZOH v rokoch 2018 a 2022 aj na OH v Tokiu v lete 2021. V uvedených prípadoch šlo o dôsledok dlhoročných sporov o štátom organizovanom dopingu v Rusku.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Putin napadol podmienky neutrality pre Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Varšava varovala občanov, aby aktuálne necestovali do Izraela, Libanonu a na palestínske územia

Výstrahu Poľsko zverejnilo v čase hrozieb odvetného útoku Iránu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *