Home / SLOVENSKO / Končiaci šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo dostal od veľvyslanectva USA Cenu Jána Kuciaka

Končiaci šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo dostal od veľvyslanectva USA Cenu Jána Kuciaka

12.12.2023 (SITA.sk) – Cenu Jána Kuciaka za transparentnosť odovzdal v utorok veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku Gautam Rana končiacemu generálnemu riaditeľovi Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jánovi Jenčovi.

Ako ďalej informovala americká ambasáda na Slovensku, Jenčo je dlhodobo aktívny v oblasti ochrany životného prostredia a vo funkcii riaditeľa pracoval na posilnení nezávislosti a efektivity inšpekcie.

Cenu podľa veľvyslanectva získal za preukázanie príkladnej integrity vo verejnej správe a odvahy prispieť k vyšetreniu korupcie po tom, čo čelil ponuke úplatku.

Žena s odvahou

Veľvyslanec takisto udelil ocenenie „Žena s odvahou“. Tú si odniesla komunitná pracovníčka Zara Kromková za odvahu a vytrvalosť v neustálej snahe o dosiahnutie rovnakých práv pre LGBTQI+ ľudí.

„Zara Kromková patrí k najvýraznejším tváram a hlasom transrodových ľudí na Slovensku, je spoluzakladateľkou komunitného a poradenského centra Prizma v Košiciach, aktívne pomáhala LGBTQI+ ľuďom utekajúcich pred vojnou na Ukrajine a po útoku na Tepláreň sa stala jednou z líderiek kampane za práva a bezpečnosť LGBTQI+ komunity Ide nám o život,“ zdôraznilo americké veľvyslanectvo.

Ochrankyňa ľudských práv

V rámci výročných Cien za ochranu ľudských práv za rok 2023 americká ambasáda udelila aj ocenenie „Ochrankyňa ľudských práv“.

Tú dostala právnička Alexandra Malangone za dlhodobé úsilie o ochranu práv obetí obchodovania s ľuďmi a migrantov, ako aj o účinné vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom zločinov spáchaných na utečencoch z Ukrajiny.

„Alexandra Malangone, ktorá pôsobí na univerzite Johns Hopkins SAIS v talianskej Bologni a spolupracuje s Ligou za ľudské práva na Slovensku, sa venuje otázkam boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Malangone dlhodobo pôsobí aj v medzinárodných inštitúciách zameraných na túto tému,“ doplnilo veľvyslanectvo.

Viac k témam: Ľudské práva, Ocenenie
Zdroj: SITA.sk – Končiaci šéf inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo dostal od veľvyslanectva USA Cenu Jána Kuciaka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Matovič musí zmazať statusy a videá o Haščákovi, prikázal mu to krajský súd

Okresný súd vo svojom rozhodnutí z leta minulého roku konštatoval, že videá a príspevky Matoviča obsahujú prejavy o Haščákovi, ktoré nie je možné spoločensky tolerovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *