Home / SLOVENSKO / Dosť bolo Fica aj Slovensko si nedáme. Proti rušeniu špeciálnej prokuratúry sa neprotestovalo iba v Bratislave (video+foto)

Dosť bolo Fica aj Slovensko si nedáme. Proti rušeniu špeciálnej prokuratúry sa neprotestovalo iba v Bratislave (video+foto)

12.12.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. decembra 19:56

Pred budovou úradu vlády na bratislavskom Námestí slobody sa opäť zišli davy ľudí, ktorí nesúhlasia so zámermi vlády zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry alebo znížiť trestné sadzby za ekonomické trestné činy.

Protesty vo viacerých mestách

Na námestí je postavené pódium, nad ktorým visí podobizeň premiéra Roberta Fica, ale aj odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera a nápis Zastavme ich!

Zobraziť fotogalériu k článku:
II. PROTEST: Zastavme ich! (fotografie)

Ako uviedol v príhovore predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský, protestuje sa momentálne aj v Košiciach, kde je podľa neho „plné námestie“. „To isté Nitra, Banská Bystrica, Poprad a mohli by sme ísť mesto po meste,“ povedal Majerský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zúčastnení striedavo skandovali heslá napríklad „Dosť bolo Fica!“, „Slovensko si nedáme!“ alebo „Zradca“ na adresu šéfa parlamentu Petra Pellegriniho.

Podajú žalobu na ústavný súd

Šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík pripomenul, že Úrad špeciálnej prokuratúry má momentálne v kompetencii viac ako 1 000 živých trestných vecí. „Menej ako 20 živých prípadov je politických,“ povedal Sulík s tým, že zvyšok sú prípady zločineckých skupín, úkladných vrážd, korupcie alebo extrémizmu.

Zároveň pripomenul, že pokiaľ má vládna koalícia problém v osobe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ten je ochotný odstúpiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka na proteste povedal, že jeho hnutie určite vo veci podá žalobu na ústavný súd. „My sme odhodlaní spravodlivosť brániť. V tom je naša sila. Hodíme Ficovi pod nohy všetky polená – v parlamente, tu na námestí, na ústavnom súde,“ vyhlásil Šimečka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zápas za demokraciu

Historik z Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský v prejave zdôraznil význam demonštrácií a občianskej statočnosti. „Mnohí sme chodili na protesty v roku 1989, proti Mečiarovi, naposledy po vražde Janka a Martinky,“ uviedol.

Zároveň zdôraznil, že zápas za udržanie demokracie je dennodenným zápasom a k oslabeniu slobodnej spoločnosti prispieva ľahostajnosť, lenivosť alebo zbabelosť. Na zhromaždení v Bratislave tiež vystúpili emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák a bývalá herečka a diplomatka Magda Vášaryová.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/12/protest-poprad.mp4

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/12/protest-kosice.mp4

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), protest Zastavme ich, Protivládne protesty
Zdroj: SITA.sk – Dosť bolo Fica aj Slovensko si nedáme. Proti rušeniu špeciálnej prokuratúry sa neprotestovalo iba v Bratislave (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Podvodníci opäť úradujú, cielia na seniorov. Na čo si treba dať pozor?

Podvodníci kontaktujú svoje obete telefonicky, pričom sa vydávajú za falošných policajtov a pod vymyslenou legendou o páchateľoch trestnej činnosti, ktorí vás sledujú a chcú vás pripraviť o úspory, ponúkajú pomoc s riešením tejto situácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *