Home / SLOVENSKO / Ficova vláda rokovala v Trenčíne. Uvoľnila aj 60 miliónov eur pre obce, mestá a samosprávne kraje (foto)

Ficova vláda rokovala v Trenčíne. Uvoľnila aj 60 miliónov eur pre obce, mestá a samosprávne kraje (foto)

12.12.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 12. decembra 14:21

Vláda Roberta Fica sa v utorok stretla na svojom prvom výjazdovom rokovaní v Trenčíne. Začala tak napĺňať záväzok z Programového vyhlásenia organizovať výjazdové rokovania vlády v pravidelných dvojmesačných intervaloch. Nadviazať tak chce na pozitívne skúsenosti s rokovaniami v regiónoch z obdobia do roku 2020 za účelom prehlbovania územnej súdržnosti spoločnosti.

Členovia vlády prerokovali aj analýzu sociálno-ekonomickej situácie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a návrhy na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne (fotografie)

Milióny pre mestá, obce a kraje

Kabinet schválil aj uvoľnenie 60 miliónov eur zo zdrojov kapitoly Všeobecná pokladničná správa pre obce, mestá a samosprávne kraje. Na tlačovom brífingu po rokovaní vlády o tom informoval premiér Robert Fico.

Pripomenul, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa v minulosti snažilo s úradníckou vládou vyrokovať pomoc vo výške 108 miliónov eur, ale samosprávy dostali len polovicu.

„Prijali sme rozhodnutie, že ešte do konca roka samosprávam pomôžeme sumou 60 miliónov eur. Zároveň môžem vyhlásiť, že sme pripravení v roku 2024 rokovať so samosprávou, ako jej pomôcť v ťažkej situácii, do ktorej sa nie vlastnou vinou dostala,“ vyhlásil Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Menšie obce dostanú viac peňazí ako väčšie

Pomoc štátu ocenil priamo na rokovaní predseda ZMOS Jozef Božik. „Peniaze budú vyplatené do konca kalendárneho roka v takej štruktúre, ako to navrhlo Združenie miest a obcí Slovenska, teda 25 percent pre samosprávne kraje a 75 percent pre mestá a obce. Menšie obce do 3 000 obyvateľov dostanú pritom viac financií ako väčšie obce,“ poznamenal Božik.

Ministri v prítomnosti prizvaných hostí z oblasti územnej samosprávy prerokovali Analýzu sociálno-ekonomickej situácie Trenčianskeho samosprávneho kraja a návrhy na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti. Vláda schválila 5 miliónov eur na podporu dostavby projektu Hokejovej akadémie v Trenčíne a tiež 200-tisíc eur na projekt vybudovania pamätníka J. M. Hurbana v jeho rodnej obci Beckov. Uvoľnených bolo aj 300-tisíc eur na výstavbu študentského stredoškolsko-vysokoškolského kampusu v Púchove.

Schválený bol tiež zoznam 180 projektov miest a obcí vo všetkých deviatich okresoch Trenčianskeho kraja, ktoré vláda podporí súhrnnou čiastkou 2 100 416 eur. Zväčša ide o štvor- a päťciferné čiastky, najväčšia čiastka sa ujde obci Sedmerovec na rekonštrukciu prekrytia miestneho potoka za 179 200 eur.

Výjazdy ako bežná pracovná metóda vlády

Výjazdové rokovania vlády budú podľa premiéra bežnou pracovnou metódou vlády. V druhej polovici januára by sa výjazdové rokovanie malo konať v Prešovskom samosprávnom kraji a nasledovať bude rokovanie v Košiciach.

„Na prelome apríla a mája sa chceme vrátiť do Trenčianskeho kraja a stretneme sa buď v Handlovej alebo Prievidzi, keďže sa chceme venovať problematike tohto regiónu po tom, čo tu k 31. decembru definitívne skončí ťažba uhlia,“ dodal Fico.

Na vládne rokovanie boli v utorok pozvaní aj vybraní zástupcovia samosprávy a samosprávnych združení, nechýbali vrcholní predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska Jozef Božik a Richard Rybníček.

Výjazdové rokovanie vlády sa začalo o 10:00 v zrekonštruovanej budove Gastrocentra, ktorú v utorok čaká aj slávnostné otvorenie. Budova slúžiaca ako školský závod pre študentov Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trenčíne je súčasťou centra mesta od roku 1987, ale tridsať rokov nemenila svoju tvár.

TSK ju zrekonštruoval vďaka Integrovanému regionálnemu operačnému programu za viac ako 5 miliónov eur.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Výjazdové rokovanie vlády
Zdroj: SITA.sk – Ficova vláda rokovala v Trenčíne. Uvoľnila aj 60 miliónov eur pre obce, mestá a samosprávne kraje (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zasahuje minister vnútra do živých káuz? KDH chce vedieť, odkiaľ má Šutaj Eštok informácie o vyšetrovaní Dankovej nehody

Hnutie tým reaguje na vyjadrenia ministra vnútra o termíne ukončenia vyšetrovania nehody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *