Home / SVET / Turecko a Grécko podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch (foto)

Turecko a Grécko podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch (foto)

7.12.2023 (SITA.sk) – Po rokoch treníc, ktoré zvýšili napätie na znepokojivú úroveň, urobili odvekí regionálni rivali Grécko a Turecko vo štvrtok významný krok pri napravovaní vzťahov. Udialo sa tak počas návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana v Aténach.

Vyhlásenie o priateľstve

Počas dňa intenzívnej diplomacie obe krajiny podpísali viac ako tucet dohôd o spolupráci v oblasti obchodu, energetiky a vzdelávania a oznámili plán budúcich rozhovorov na vysokej úrovni zameraných na predchádzanie krízam. Zároveň podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch.

„Je prirodzené, že medzi dvoma susedmi nastanú problémy, keď môže dôjsť k nedorozumeniam aj medzi bratmi,“ povedal Erdoğan počas vyhlásení pre médiá po stretnutí s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. „Dôležité je odhodlanie ich vyriešiť.“

Odklon od bojovej rétoriky

Keďže obaja lídri ukázali výrazný odklon od trpkej, niekedy priam bojovnej rétoriky ostatných rokov, Erdoğan hovoril o spoločnej hranici dvoch členov NATO v Egejskom mori.

„Chceme premeniť Egejské more na more mieru a spolupráce,“ povedal. „Chceme byť príkladom pre svet vďaka spoločným krokom, ktoré podnikneme ako Turecko a Grécko.“

Viac k témam: Dohoda, Grécky premiér, Spolupráca, Turecký prezident, Vzťahy krajín
Zdroj: SITA.sk – Turecko a Grécko podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *