Home / SLOVENSKO / Vláda postupuje na hulváta, reagujú progresívci na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a tvrdo sa voči nemu postavia (video)

Vláda postupuje na hulváta, reagujú progresívci na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a tvrdo sa voči nemu postavia (video)

6.12.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 6. decembra, 15:09

Právomoci nad vyšetrovaním v pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu chce Robert Fico vrátiť krajským prokuratúram, a dohľad na nimi generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.

Podľa hnutia Progresívne Slovensko ide o najhorší scenár. „Je to tu. Na vláde je materiál, ktorý navrhuje zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Ide o najhorší scenár, pred ktorým sme opakovane varovali,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka a vyhlásil, že tento návrh ostro odmietajú. „V PS sa voči nemu tvrdo postavíme – v parlamente, vo verejnom priestore, aj v .“ uzavrel Šimečka.

Právomoc sa má vrátiť krajským prokuratúram

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR. Vyplýva to zo zmien Trestného zákona, ktoré v stredu s pripomienkami odobrila vláda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Krajské prokuratúry podľa stanoviska ministerstva spravodlivosti, ktoré návrhy zmien na rokovanie kabinetu predložilo, disponujú dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom.

Úrad má odovzdať spisy

Podľa schválenej právnej úpravy má Úrad špeciálnej prokuratúry odovzdať k 15. januáru 2024 spisy a ostatné písomnosti zapísané v registroch a evidenčných pomôckach vedených na ÚŠP generálnej prokuratúre v právoplatne skončených veciach alebo príslušnej krajskej prokuratúre v neskončených veciach.

Na konanie pred Špecializovaným trestným súdom je podľa novej právnej úpravy príslušný krajský prokurátor a prokurátor krajskej prokuratúry. Zrušenie ÚŠP podľa rezortu spravodlivosti ovplyvní aj prokurátorov Európskej prokuratúry pôsobiacich na Slovensku. Tí budú po novom pôsobiť na generálnej prokuratúre.

Skrátené legislatívne konanie

„Vláda postupuje na hulváta, nahrubo, cez skrátené legislatívne konanie, na ktoré neexistuje žiaden dôvod,“ vyhlásil Michal Šimečka.

Ako ďalej poukázal, skrátené legislatívne konanie je protiústavné. „Je to absolútne vylúčenie demokratickej diskusie, parlamentnej opozície, odbornej verejnosti. Ústavné súdy takéto postupy opakovane hodnotia ako neprípustné,” uviedol Šimečka s tým, že sa to navyše deje cez prílepok, a to zmenou Trestného zákona.

Stíhanie korupcie na najvyšších miestach

Podľa predsedu PS sa ÚŠP dobre osvedčil pri stíhaní korupcie na najvyšších miestach a vláda ho ruší s cieľom dosiahnutia beztrestnosti a pomsty.

„Právomoci nad vyšetrovaniami zásadných káuz chcú vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad nimi dať generálnemu prokurátorovi Marošovi „363“ Žilinkovi,“ dodal Šimečka a pokračoval s tým, že vláda chystá aj ďalšie škandalózne zmeny, ako napríklad zvrátenie už účinných rozhodnutí o prepadnutí majetku a retroaktívne mení aj zákon o ochrane oznamovateľov.

PS tieto zásahy do právneho štátu odmieta a je pripravené na odpor vrátane rokovaní na európskej úrovni. PS podá tiež ústavnú sťažnosť, na čo má potrebných 32 poslancov.

Spravíme všetko pre to, aby vládnej koalícii tento zámer neprešiel ľahko, a voči týmto svojim krokom pocítila aj odpor verejnosti,” uzavrel Šimečka.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Premiér Slovenskej republiky, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Vláda postupuje na hulváta, reagujú progresívci na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a tvrdo sa voči nemu postavia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *