Home / SLOVENSKO / Progresívci začnú pripravovať ústavnú sťažnosť na Fica pre snahy o oslabenie či zrušenie špeciálnej prokuratúry

Progresívci začnú pripravovať ústavnú sťažnosť na Fica pre snahy o oslabenie či zrušenie špeciálnej prokuratúry

4.12.2023 (SITA.sk) – Právny tím hnutia Progresívne Slovensko (PS) začne pripravovať ústavnú sťažnosť voči krokom predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD).

Na Ústavný súd SR tak poputuje sťažnosť, ktorá sa týka skráteného legislatívneho konania v súvislosti s oslabením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Frontálny útok na právny štát

Predseda PS Michal Šimečka zároveň spoločne s podpredsedom Európskeho parlamentu Martinom Hojsíkom oslovili listom člena Európskej komisie pre spravodlivosť Didiera Reyndersa a vysvetlili mu riziká, ktoré predstavuje oslabenie ÚŠP pre právny štát a spravodlivosť na Slovensku.

Oslabenie či zrušenie ÚŠP je podľa Šimečku „frontálnym“ útokom na právny štát na Slovensku. Podľa predsedu PS je zjavné, že premiérovi ide o to, aby sa jeho ľuďom zaručila beztrestnosť.

Pred verejnosťou zámery taja

„Považujem za absurdné to, čo sa deje v týchto dňoch. Predseda vlády spolu s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer-SD) a ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) konzultujú tieto návrhy s Európskou komisiou, posielajú do Bruselu drafty, ale verejnosť nevidí nič,“ povedal predseda PS na pondelkovej tlačovej besede.

Podľa Šimečku zároveň ide o jednu z najzásadnejších zmien v súvislosti s právnym štátom za posledné desaťročie. Taktiež považuje za neodpustiteľné a nebezpečné, ak vláda o tom rozhoduje v tichosti a utajene.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Právny štát, ústavná sťažnosť
Zdroj: SITA.sk – Progresívci začnú pripravovať ústavnú sťažnosť na Fica pre snahy o oslabenie či zrušenie špeciálnej prokuratúry © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Matovič musí zmazať statusy a videá o Haščákovi, prikázal mu to krajský súd

Okresný súd vo svojom rozhodnutí z leta minulého roku konštatoval, že videá a príspevky Matoviča obsahujú prejavy o Haščákovi, ktoré nie je možné spoločensky tolerovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *