Home / SVET / LGBTQ+ aktivizmus je v Putinovom Rusku považovaný za extrémizmus, najvyšší súd ho postavil mimo zákon

LGBTQ+ aktivizmus je v Putinovom Rusku považovaný za extrémizmus, najvyšší súd ho postavil mimo zákon

30.11.2023 (SITA.sk) – Ruský najvyšší súd vo štvrtok vyhlásil LGBTQ+ aktivizmus za extrémistický a zakázal ho, čím ho v podstate postavil mimo zákon. Vyhovel tak žalobe ministerstva spravodlivosti.

Pojednávanie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami a bez prítomnosti obžalovanej strany. Viacerí aktivisti sa snažili stať stranou v žalobe, keďže sa to týka ich práv, ale súd im to odmietol.

Úrady videli extrémistické prejavy

Ruské ministerstvo spravodlivosti podalo žalobu na najvyššom súde, aby postavilo „medzinárodné verejné hnutie“ LGBTQ+ mimo zákon ako extrémistické, v polovici novembra.

Argumentovalo, že úrady identifikovali „znaky a prejavy extrémistickej povahy“ v „činnostiach LGBT hnutia aktívneho“ v Rusku, vrátane „podnecovania sociálnych a náboženských nezhôd“.

Ostrá rana pre sužovanú komunitu

Viacerí aktivisti poukázali na to, že žaloba bola zameraná na „medzinárodné občianske hnutie LGBT“, ktoré nie je entitou, ale skôr širokou a vágnou definíciou, ktorá by ruským orgánom umožnila zakročiť proti akýmkoľvek jednotlivcom alebo skupinám považovaným za súčasť „hnutia”.

Krok súdu je najnovšou ostrou ranou proti už sužovanej komunite LGBTQ+ v čoraz konzervatívnejšej krajine, ktorej vodca Vladimir Putin z „tradičných rodinných hodnôt“ urobil základný kameň svojej vlády.

Viac k témam: Aktivisti, LGBTQI+, Práva LGBT ľudí, queer ľudia
Zdroj: SITA.sk – LGBTQ+ aktivizmus je v Putinovom Rusku považovaný za extrémizmus, najvyšší súd ho postavil mimo zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Najvyšší súd USA umožnil bývalému prezidentovi Trumpovi zúčastniť sa na primárkach vo všetkých štátoch

Zamietol tak pokusy štátov, ktoré chceli zablokovať túto možnosť pre jeho rolu pri nepokojoch v Kapitole v januári 2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *