Home / SLOVENSKO / Šéf Slovenskej pospolitosti Škrabák si vypočul trest, prokurátor sa však odvolal

Šéf Slovenskej pospolitosti Škrabák si vypočul trest, prokurátor sa však odvolal

29.11.2023 (SITA.sk) – Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku Banská Bystrica uznal šéfa združenia Slovenská pospolitosť Jakuba Škrabáka za vinného zo zločinu výroby extrémistických materiálov a prečinu prechovávania extrémistických materiálov. Spod obžaloby zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov ho súd oslobodil.

Sudca mu uložil súhrnný trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s päťročným podmienečným odkladom a dohľadom probačného a mediačného pracovníka. Zároveň musí absolvovať výchovný program.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozsudok nie je právoplatný, pretože prokurátor podal odvolanie voči všetkým výrokom a obžalovaný si ponechal lehotu na odvolanie. Rozhodovať bude Najvyšší súd SR.

„Rozhodnutie súdu rešpektujeme. Vo vzťahu k rozsudku sme si ponechali lehotu na odvolanie. Po doručení rozhodnutia sa rozhodneme, či toto odvolanie podáme, alebo nepodáme. Prokurátor podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd,“ uviedla obhajkyňa obžalovaného.

Prokurátor v záverečnej reči navrhoval pre obžalovaného trest odňatia slobody päť rokov a štyri mesiace, obhajkyňa žiadala oslobodenie svojho klienta.

Škrabák tvrdí, že je nevinný

Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prečítala v júli 2022 rozsiahlu obžalobu, kde popísala okrem iného materiály a dokumenty nájdené pri domovej prehliadke obžalovaného. Podľa obžaloby sa mal Jakub Škrabák v rokoch 2015 až 2018 dopustiť zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.

Obžalovaný ešte pred začatím pojednávania uviedol, že obžaloba je podľa neho vykonštruovaná a on nikdy nič zakázané nepredával. V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozil trest odňatia slobody na štyri roky až osem rokov.

Jakub Škrabák po prečítaní obžaloby vyhlásil, že je nevinný. Následne vo svojej výpovedi hovoril, že u neho nájdené a ním predávané predmety neboli extrémistické, ale boli na nich slovanské symboly. Počas pojednávacích dní vypovedali opakovane znalci aj odborníci na extrémizmus a extrémistické symboly.

Jakuba Škrabáka zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava Pagáča a bývalého predsedu okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu.

Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia. Tento rozsudok Najvyšší súd SR zrušil v časti výroku o vine a výroku o treste vo vzťahu k Jaroslavovi Pagáčovi a vec vrátil prvostupňovému súdu, ktorý na začiatku mája 2023 Jaroslava Pagáča oslobodil spod obžaloby. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať opäť Najvyšší súd SR.

V prípade Buchtu ŠTS v októbri 2021 schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP. Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu tri roky.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Šéf Slovenskej pospolitosti Škrabák si vypočul trest, prokurátor sa však odvolal © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Politológ: Od novozvoleného prezidenta sa veľa neočakáva

Peter Pellegrini bude podľa politológa stále akoby členom vládnej koalície, no môže aj prekvapiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *