Home / SLOVENSKO / Korčok chce svoju zahraničnú politiku postaviť na troch princípoch, Slovensko si musí vybrať správnu stranu histórie 

Korčok chce svoju zahraničnú politiku postaviť na troch princípoch, Slovensko si musí vybrať správnu stranu histórie 

29.11.2023 (SITA.sk) – Ak by bol bývalý minister zahraničných vecí a občiansky kandidát na prezidenta Ivan Korčok zvolený za hlavu štátu, svoje zahraničnopolitické pôsobenie v úrade chce postaviť na troch princípoch.

Susedstvo, spojenectvo a partnerstvá

Ako uviedol v prejave nazvanom „Slovenský záujem“ na pôde Adenauer Forum, v ktorom predstavil svoje zahraničnopolitické priority, mali by to byť susedstvo, spojenectvo a partnerstvá. Osobitne by sa pri reprezentácii Slovenska navonok chcel venovať podpore ekonomickej diplomacie, ale aj kultúrnej diplomacii a komunikácii so slovenskou diaspórou vo svete.

Som presvedčený, že práve teraz je ten moment, keď aj prezident Slovenskej republiky má úlohu ukázať, čo je slovenský záujem a na ktorej strane histórie Slovensko musí stáť,” vyjadril sa Korčok v prejave. Jeho druhý prejav, venovaný domácej politike a výkonu funkcie prezidenta, je naplánovaný na 5. decembra.

Suverenita

V prejave tiež Korčok konštatoval, že slovenská zahraničná politika a služby zohrali počas posledných troch desaťročí významnú úlohu pri kreovaní a napĺňaní obsahu demokratickej štátnosti.

Kto má pocit, že si v súčasnosti potrebuje zvyšovať vlastné sebavedomie odkazmi na suverenitu, tak má problém so sebou samým. Lebo Slovenská republika tento problém nemá,” poznamenal prezidentský kandidát v prejave.

Kardinálna otázka

Svet sa ale podľa Korčoka za tých 30 rokov zmenil a vyzerá inak, než sme si ho predstavovali pri zakladaní štátu. Je toho názoru, že slobodný svet postavený na pravidlách a princípoch, ktorý Slovensku ako súčasti Západu priniesol bezpečnosť i prosperitu, je v súčasnosti konfrontovaný asertívnymi mocnosťami, ktoré sa usilujú pretvoriť ho do podoby, ktorú Korčok nepovažuje za priaznivú pre Slovensko.

Kardinálna otázka pre našu krajinu a politiku je teraz to, na ktorej strane histórie, chceme stáť,” zdôraznil. Dodal, že tí, ktorí oživujú ilúziu a populistickú tézu, že najlepšie pre Slovensko by malo byť niekde uprostred, štát prakticky oslabujú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vzťahy s Maďarskom

V oblasti susedstva vidí Korčok dve špecifické výzvy. Ide o vzťah s Maďarskom, kde by sme sa podľa prezidentského kandidáta mali rozprávať aj o histórii.

Slovenský záujem by sme nemali vymeniť za ticho a kľud. Uspokojili sme sa s pragmatickou floskulou o dobrých vzťahoch a nerobíme dosť na politickej úrovni, aby sme sa o histórii a jej bolestivých dôsledkoch rozprávali spoločne, so vzájomnou empatiou voči susedovi,” vyjadril sa.

Konflikt na Ukrajine

Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, podľa prezidentského kandidáta je jednoznačné, kto porušuje medzinárodné právo a narúša európsku bezpečnostnú architektúru.

Rusko je revizionistická mocnosť a hrozba pre našu bezpečnosť. Zamlčiavať to nie je slovenský záujem. Aj tu ide len a len o jednu vec – či dokážeme stáť na správnej strane histórie,” uviedol Korčok. Apeloval tiež na slovenskú vládu, aby vhodným spôsobom revidovala Bezpečnostnú a Obrannú stratégiu SR.

Problémom nie je silný Brusel

V otázke spojenectva kandidát za prezidenta uviedol, že hoci vieme, že svet má štyri svetové strany, treba vedieť, kde je sever. Útočenie na aliančných partnerov či na členstvo v európskej rodine je podľa Korčoka pokrytecké. Dodal, že problémom zahraničnej politiky nie je silný Brusel, ale globálne a geopoliticky bezvýznamný Brusel.

Zahraničná politika by podľa neho mala byť zrozumiteľná, nie mätúca, a to ako pre spojencov, tak i pre občanov. Prezidentský kandidát má tiež ambíciu byť aktívnejší v oblasti partnerstiev a pri dialógu s tými, ktorí nie sú súčasťou nášho hodnotového sveta.

Viac k témam: Demokracia, Kandidát na prezidenta, rusko-ukrajinský konflikt, Zahraničná politika
Zdroj: SITA.sk – Korčok chce svoju zahraničnú politiku postaviť na troch princípoch, Slovensko si musí vybrať správnu stranu histórie  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prvé kolo prezidentských volieb by vyhral Korčok. Prieskum ukázal aj výsledok druhého kola

Posledné priečky obsadili predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec s volebným ziskom 1,9 percenta a Milan Náhlik zo strany Hlas ľudu, ktorého by v boji o prezidentské kreslo podporilo 1,1 percenta voličov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *