Home / SLOVENSKO / Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto)

Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto)

24.11.2023 (SITA.sk) – Takmer 20 percent žien zažilo fyzické a viac ako sedem percent sexuálne násilie.

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a niekoľko desiatok ďalších osobností.

Päťdesiatdva žien zaplatilo životom

Podľa policajných štatistík za ostatných šesť rokov ženy tvorili 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby, dve tretiny obetí závažného vyhrážania a 90 percent obetí trestného činu znásilnenia a sexuálneho násilia.

Za toto obdobie prišlo o život 52 žien, ktoré zavraždil alebo zabil ich partner.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Deň boja proti násiliu na ženách (fotografie)

„Fyzické, psychické, sexuálne alebo ekonomické násilie páchané na ženách a dievčatách vychádza z presvedčenia násilníka, že má právo správať sa nadradene, ponižovať alebo kontrolovať ženu či dievča využívajúc násilie. Násilník nepovažuje ženu za rovnocennú v právach a dôstojnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Násiliu na ženách sa podľa signatárov darí, ak ho spoločnosť toleruje či dokonca ospravedlňuje.

Útoky na angažované ženy

„Nedá sa mu zabrániť, ak je prístup k spravodlivosti a pomoci komplikovaný a zdĺhavý. Posilňuje ho, keď ženy čelia ekonomickým nerovnostiam a chudobe, ktorá im znemožňuje násilníkov opustiť. A podporuje ho agresivita vo verejnom priestore a útoky na angažované ženy, ktoré čelia verbálnym útokom, vyhrážkam fyzickým násilím a znásilnením,“ konštatuje vyhlásenie.

Signatári na druhej strane akceptujú, že na Slovensku žije mnoho žien, mužov, dievčat a chlapcov, ktorí považujú za samozrejmé, že násilie na ženách v akejkoľvek podobe je neakceptovateľné.

„Môže nás byť viac, keď pôjdeme príkladom – našimi každodennými postojmi a rezolútnym hlasom za to, aby dievčatá a ženy na Slovensku mohli žiť svoje životy bez násilia a v rovnoprávnosti,“ dodali.

Viac k témam: Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách, Násilie na ženách
Zdroj: SITA.sk – Násiliu na ženách sa darí, ak ho spoločnosť toleruje či ospravedlňuje, vyhlásila prezidentka a ďalšie osobnosti (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Matovič musí zmazať statusy a videá o Haščákovi, prikázal mu to krajský súd

Okresný súd vo svojom rozhodnutí z leta minulého roku konštatoval, že videá a príspevky Matoviča obsahujú prejavy o Haščákovi, ktoré nie je možné spoločensky tolerovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *