Home / SVET / Orbán hrozí Európskej únii, chce zablokovať kandidatúru Ukrajiny na členstvo v bloku

Orbán hrozí Európskej únii, chce zablokovať kandidatúru Ukrajiny na členstvo v bloku

23.11.2023 (SITA.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán hrozí Európskej únii (EÚ), že zablokuje kandidatúru Ukrajiny na členstvo v bloku. Predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi napísal list, v ktorom tvrdí, že oficiálnu kandidatúru, ktorú začiatkom mesiaca odporučila Európska komisia by lídri členských štátov nemali prijať. Na svojej webstránke o tom informuje denník The Guardian.

Proces rozširovania

„Európska rada nie je schopná… dohodnúť sa na budúcnosti procesu rozširovania, pokiaľ sa nenájde konsenzus o našej budúcej stratégii voči Ukrajine,“ napísal.

Lídri EÚ majú na 14. a 15. decembra naplánované stretnutie, pričom prioritou ich agendy je rozhodnutie o tom, či by mala Únia začať prístupové rokovania s Ukrajinou alebo nie.

Vojenské víťazstvo Ukrajiny

Vedúci predstavitelia Európskej rady podľa Orbána „musia viesť úprimnú a otvorenú diskusiu o uskutočniteľnosti strategických cieľov EÚ na Ukrajine, ktorých cieľom je v súčasnosti dosiahnuť vojenské víťazstvo Ukrajiny a vojenskú porážku Ruska so zámerom vyvolať v Rusku zásadné politické zmeny“. „Považujeme tieto ciele za reálne dosiahnuteľné?“ pýtal sa.

List je zjavne súčasťou Orbánovho sporu s EÚ o uvoľnenie 30 miliárd eur zo zdrojov, ktoré Únia zadržala pre obavy o právny štát a korupciu v Maďarsku.

Viac k témam: Členské štáty, Eurozóna, Maďarský premiér, Predseda Európskej rady, ukrajinské členstvo v EÚ
Zdroj: SITA.sk – Orbán hrozí Európskej únii, chce zablokovať kandidatúru Ukrajiny na členstvo v bloku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Streľba na severe Nemecka si vyžiadala štyri životy, z činu podozrievajú vojaka

Štyri obete zastrelili v noci v obciach Scheessel a Bothel pri Hannoveri a Brémach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *