Home / SLOVENSKO / Krajiny V4 podľa Čaputovej čelia nevyhnutnosti novej zmeny, prezidenti rokovali o aktuálnej situácií (foto)

Krajiny V4 podľa Čaputovej čelia nevyhnutnosti novej zmeny, prezidenti rokovali o aktuálnej situácií (foto)

23.11.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová rokovala s prezidentmi krajín V4 o aktuálnej situácii, pomoci Ukrajine, energetike či infraštruktúre.

V Českej republike na Pražskom hrade sa v stredu na pozvanie českého prezidenta Petra Pavla zišli slovenská prezidentka, maďarská prezidentka Katalin Nováková a poľský prezident Andrzej Duda.

Dobré susedské a medziľudské vzťahy

Ako Čaputová po samite V4 informovala, krajiny V4 toho spája veľa a majú záujem o dobré susedské a medziľudské vzťahy ako aj obchodnú výmenu. Prezidentka informovala, že rokovali o oblastiach, ktoré vedia krajiny spoločne rozvíjať a majú na nich spoločný záujem.

„Prvou témou bolo fungovanie Medzinárodného vyšehradského fondu. Je to významný nástroj našej spolupráce. Tento fond je zameraný na budovanie odolnosti občianskej spoločnosti a všetkých dôležitých hodnôt, ktoré boli zadefinované pri vzniku fondu. O to prospešnejší fond bude, o čo aktuálnejším témam sa bude venovať,“ konštatovala Čaputová s tým, že ďalšou témou rokovania bola podpora inovatívnej a prepojenej ekonomiky.

„Už len pohľad dozadu na posledných 34 rokov od pádu železnej opony jasne vypovedá o tom, že sme úspešné krajiny, pokiaľ ide o ekonomickú transformáciu. Boli sme schopní sa v relatívne krátkom čase pretransformovať z plánovanej ekonomiky na trhové hospodárstvo. Patríme dnes vďaka reformám, investíciám a v stupu do EÚ medzi najbohatšie ekonomiky sveta,“ vyhlásila prezidentka.

Ekonomiky V4 a zahraničnopolitické vzťahy

Dodala, že napriek tomu krajiny V4 čelia nevyhnutnosti novej zmeny. Podľa Čaputovej je potrebné sa posunúť od „montážnych dielní“ k podieľaniu sa na výskume a vývoji aby krajiny V4 boli ekonomikami s pridanou hodnotou. V tejto súvislosti prezidentka vyzdvihla krok slovenskej vlády, ktorá prijala stratégiu výskumu, vývoja a inovácií.

Prezidenti V4 hovorili aj o prepojenosti ekonomík, a to v oblasti cestnej, železničnej či prepojenia týkajúce sa energetiky. „Energetika bola samostatnou témou, pretože posilňovanie nezávislosti alebo diverzifikácie zdrojov je nevyhnutnosť v konkrétnom reálnom kontexte,“ dodala prezidentka.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Samit prezidentov V4 v Prahe (fotografie)

Predmetom debát boli aj širšie zahraničnopolitické vzťahy a bezpečnostná situácia, najmä v súvislosti s Ruskou agresiou na Ukrajine. Prezidenti krajín V4 sa zhodli na tom, že akékoľvek pomoc Ukrajine je dôležitá a zmysluplná.

„Ruská agresia dopadá na nás všetkých. Podpora Ukrajiny je preto zásadná pre našu bezpečnosť. Súčasne je tiež krokom ľudským,“ vyhlásil český prezident s tým, že Rusko musí za stratené ľudské životy a škody napáchané na Ukrajine niesť zodpovednosť. Pavel upozornil aj na to, že výzvou zostáva aj situácia na blízkom východe.

Bezpečnostná situácia

„Našim záujmom je, aby teroristická organizácia Hamas bola porazená, aby v Gaze nenastala humanitárna katastrofa a aby sa konflikt nerozšíril ďalej do regiónov,“ dodal Pavel s tým, že dôležitá je aj otázka rozšírenia EÚ pre posilnenie bezpečnosti a odolnosti celej EÚ.

Na samite prezidenti rokovali aj o konkrétnych aktivitách v oblasti vzdelávania, kultúry a spoločenských akcii, z ktorých môžu ťažiť občania krajín V4.

„Riešili sme možnosti spolupráce v infraštrukturálnych projektoch, ktoré majú potenciál modernizovať naše ekonomiky, ako sú napríklad diaľničné spojenia a vysoko rýchlostné železnice. Okrem toho sme riešili aj potrebu posilňovania inovatívnych ekonomických projektov, či už v oblasti dopravy alebo v digitálnej agende,“ uzavrel Pavel s tým, že sa budú aj naďalej usilovať o zachovanie úrovne spolupráce V4 a napĺňať priority.

Viac k témam: Český prezident, Energetika a infraštruktúra, Maďarská prezidentka, Poľský prezident, Prezidentka SR, Summit V4, V4 Visegrádska štvorka, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Krajiny V4 podľa Čaputovej čelia nevyhnutnosti novej zmeny, prezidenti rokovali o aktuálnej situácií (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Agresívny ozbrojený muž v centre Bratislava napádal ľudí, policajti ho spacifikovali

Muž počas úteku zahodil na zem nôž, ktorý policajti zaistili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *